Engellilerde spor ile benlik saygısı ve sosyalleşme düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between self-esteem with disabilities i̇n sports and soci̇ali̇zi̇ng level
- Tez No: 381190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK SEVİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmanın amacı engellilerde spor ile benlik saygısı ve sosyalleşme üzerindeki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada bedensel engellilerin sosyalleşmeleri ile benlik saygıları üzerinde sporun etkilerinin betimlenmesi ile bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin üzerinde durulmuştur. Araştırmanın modeliyle“spor yapan ve spor yapmayan bedensel engellilerin sosyalleşmelerinde ve benlik saygıları üzerinde sporun etkisi”nin olup olmadığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın yapılması sırasında tüm Türkiye'de bulunan bedensel engelliler araştırma evrenine dahil edilmiş olup, anket formlarının ulaştırılması ve bedensel engellilere yönetilmesi zor olduğundan, araştırmanın örneklemini araştırmaya dahil edilen 30 ilde bulunup anket formlarını doldurmayı kabul eden 317 bedensel engelli oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study in disabled sports on self-esteem and socialization to determine the relationship. In the research on self-esteem and socialization of disabled sport with its depiction of the impact of proposals to solve these problems is emphasized. The research model“when engaging in sports and sport socialization of disabled sport's impact on hazard and self-esteem”has tried to reveal whether the. Research during the execution of all in Turkey for the handicapped research universe has been included, questionnaires be delivered and disabled difficult to manage because the research sample included in the study were 30 provinces found and survey forms to fill accepting 358 physically handicapped formed.