Polymer white light emitting diodes applications of benzotriazole and fluorene derivatives
Benzotriazol ve floren türevleri içeren polimerlerin beyaz ışık yayan diyot uygulamaları
  1. Tez No: 418293
  2. Yazar: GÜLER KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, beyaz polimerik ışık yayan diyotlar, benzotriazol ve floren türevi içeren konjüge polimerler kullanılarak elde edilmiştir. Tez çalışmasında, üç farklı mavi ve dört farklı turuncu ışık yayan farklı son gruplara sahip polimerler kullanılmıştır. Kullanılan yöntem, farklı çözücüler içinde, farklı oranlarda mavi ve turuncu ışık yayan iki polimerin karıştırılmasını içerir. Bu polimer karışımları, ITO-cam alttaş üzerine polimer kaplama için en yaygın yöntem olan dönel kaplama yöntemi ile kaplanmıştır. Ayrıca, toluen ve kloroform gibi değişik çözücüler kullanılarak da bir optimizasyon çalışması yapılmıştır. Sentezlenen polimerler, NMR, GPC, TGA ve DSC kullanılarak karakterize edilmiştir. Bunların yanında polimerlerin floresans kuantum verimleri de hesaplanmıştır. Buna ek olarak, tüm polimerler ve polimer karışımları, aktif tabaka kalınlığını belirlemek için silisyum plakalar üzerine dönel kaplama yardımıylakaplanmıştır. Aktif tabaka kalınlıkları belirlendikten sonra WPLED'ler üretilmiştir.Esnek WPLED deneyleri de gerçekleştirilmiştir; üretilen tüm cihazlar; parlaklıkları, renk koordinatları ve güç verimleri açısından karakterize edilmiştir. Sonuç olarak, üretilen WPLED'lerin CIE renk koordinatları (x=0.31, y=0.33) saf beyaz ışık renk koordinatlarına (x=0.33, y=0.33) çok yakın bulunmuştur. Aynı zamanda, üretilen tüm cihazlar yüksek dayanıklılığa sahiptir ve cihazlardan gerilime bağlı olmayan elektrolüminesans spektrumu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, white polymer light emitting diodes (WPLEDs) were constructed using benzotriazole and fluorene containing conjugated polymers. For this purpose, three different blue and four different orange emitting conjugated polymers with different end cappers were used. The method that was used throughout the thesis included mixing of two polymers (blue and orange emitting) having different weight ratios in a common solvent. These solutions were coated on ITO-glass substrates by spin-coating technique which is the most common method for polymer coating. The different ratios of the two polymers were optimized according to the luminance efficiency of OLED devices. Moreover, an optimization study was conducted for different solvents such as toluene and chloroform. The polymers that were synthesized throughout the thesis were characterized by means of NMR, GPC, TGA and DSC. Polymers were also characterized for determining their fluorescence quantum yield prior to the device fabrication. In addition, all polymers and polymer blends were spin coated onto silicon wafers in order to examine the active layer thickness via Atomic Force Microscopy (AFM). After determination of the optimum film thickness, WPLED devices were constructed. The flexible WPLED device experiments were also conducted, and all constructed devices were characterized by means of their luminance, color coordinates and luminance efficiency. As a result, WPLEDs from fluorescent polymer blends showed effective CIE color coordinates of x=0.31, y=0.33 which are very close to the pure white color (x=0.33, y=0.33), and all devices showed high stability and have voltage invariant electroluminescence spectra.