Kinematics of Delice-Kozaklı Fault Zone (North Central Anatolia, Turkey)
Delice-Kozaklı Fay Zonu'nun Kinematiği (Kuzey Orta Anadolu, Türkiye)
  1. Tez No: 418294
  2. Yazar: BÜLENT TOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİN BOZKURT, PROF. DR. NURETDİN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Alpin orojenez kuşağında yeralan Orta Anadolu Kristalin Kompleksi, üç ana masifi ve birçok havzayı barındırmaktadır. Bu havza ve masifler, Geç Kratese'den beri açılma süresinde gelişmiş, sonrasında Anatolid-Torid ile Pontid çarpışmasının devamı ile deforme olup, evrimleşmiştir. Bölgenin deformasyonu Orta Anadolu Kristalin Kompleksi'nin parçalanmasına ve ana deformasyon zonların oluşmasına neden olmuştur. Bu çalışma, bahsedilen bu zonlardan biri olan Delice-Kozaklı fay zonu'nun varlığını test etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma alanlarında gözlemlenen ana yapıların geometrik analiz yapılmıştır. Bu yapılar: (i) 070º uzanımlı senklinal, (ii) 160º yönelimli antiklinal ve senklinal, (iii) yaklaşık olarak KB−GD doğrultulu dalımlı kıvrım grupları, (iv) D−B uzanımlı antiklinal ve senklinaller, (v) KB−GD doğrultulu yatık kıvrımlar, (vi) KB−GD (130º) ve KKB−GGD doğrultulu sağ-yanal atımlı faylar ve (vii) BKB−DGD doğrultulu ters faylar olarak sıralanabilirler. Temel ve basen dolgusu birimlerden ölçülen çok sayıdaki fay düzlemi verilerinin kinematik analiler gerçekleştirilmiştir. Paleostres analizlerin stratigrafik veriler ile desteklendiği bu çalışmada iki deformasyon evresi tanımlanmıştır: orta Oligosen'e kadar etkin olan KB−GD sıkışmalı rejim ile takip eden dönemde gelişen Oligosen sonrası gelişen ve sağ yönlü transpresyonel deformasyona neden olan KKD−GGB sıkışmalı rejim. Geometrik ve kinematik analizlerden elde edilen sonuçlar Delice-Kozaklı fay zonu'nun varlığını desteklerken, KB−GD ve KKD−GGB sıkışmalı rejimler süresince çalışma alanlarının aynı deformasyon zonu içinde kaldığını savlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Central Anatolian Crystalline Complex (CACC) forms a part of Alpine orogenic belt in Turkey and incorporates three major massifs and several basins that developed during extension commenced by the Late Cretaceous. They were deformed during subsequent collision of Anatolide-Tauride Platform and Pontides. The deformation of the region has resulted in the break-up of the CACC along major deformation (fault) zones. The present study aims to test existence of one of these fault zones, namely Delice-Kozaklı fault zone. Several structures are mapped and their geometric analyses are carried out. The structures include: (i) a syncline with axis trending in 070º; (ii) syncline and anticline with axes trending in 160º; (iii) approximately NW−SE-trending plunging fold sets; (iv) E−W-trending anticline and syncline; (v) NW−SE-trending overturned folds; (vi) a NW−SE-trending (130º) and NNW−SSE-trending right-lateral strike-slip faults and (vii) WNW−ESE-trending north-verging reverse faults. Several fault plane data has been collected from the basement rocks and basin infill for kinematic analysis. Paleostress analysis and the stratigraphic data suggests two deformation phases: (1) NW−SE compression that lasted by middle Oligocene and (2) a post-Oligocene NNE−SSW compression that gave rise to a dextral transpressional deformation. The common results of the geometric and kinematic analyses of the structural data argues for the existence of the Delice-Kozaklı fault zone and that the study area has stayed within same deformation zone during NW−SE and then NNE−SSW compressional phases.