Effect of a customized knee ankle foot orthosis on joint kinematics and emg activity across different speeds
Özelleştirilmiş diz ayak bileği ortezinin farklı hızlarda eklem kinematiği ve EMG aktivitesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 930436
  2. Yazar: MUSTAFA AL-DHALEMI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, kişiye özel diz-ayak bileği-ayak ortezinin (KAFO) farklı yürüme hızlarında yürüyüş sırasında eklem kinematiği ve elektromiyografik (EMG) aktivitesi üzerindeki biyomekanik etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, KAFO'nun hareketlilik ve kas eforu üzerindeki etkisini belirlemek için KAFO'lu ve KAFO'suz koşullar arasındaki yürüyüş özelliklerini karşılaştırmaktır.Gelişmiş hareket yakalama ve EMG sistemleri, yirmi katılımcıyı birden fazla kas grubu ve eklem hareketi boyunca kök ortalama kare (RMS), değişkenlik (CoV) ve hareket aralığı (ROM) gibi parametreler açısından değerlendirmek için kullanıldı. Sonuçlar, KAFO'nun kas aktivasyonundaki varyansı azalttığını, stabiliteyi artırdığını ve daha güvenli ve daha verimli yürüyüş kalıpları sağlamak için eklem kinematiğini değiştirdiğini göstermektedir. Yine de cihaz, daha yüksek hızlarda enerji harcamasını etkileyebilecek diz ve ayak bileği eklemlerindeki hareket aralığına kısıtlamalar getirmektedir. KAFO' ların alt uzuvları sabitlemek ve işlevsel hareketliliği kolaylaştırmak için oynadığı ikili rol, bulgularla daha da vurgulanmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, klinisyenler ve ortez tasarımcıları için, en iyi sonuçları elde etmek için kişiselleştirilmiş KAFO'lar tasarlamanın önemini anlamaları açısından kritik öneme sahiptir. Sonuç olarak, bu çalışma rehabilitasyon teknolojilerinin ilerlemesine ve alt ekstremite bozuklukları olan bireylerin yaşam kalitesinin artırılmasına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
The biomechanical effect of a customized knee-ankle-foot orthosis (KAFO) on joint kinematics and electromyographic (EMG) activity during gait at different walking speeds is investigated in this thesis. The purpose of the study is to compare gait characteristics between conditions with and without the KAFO to determine the effect of the KAFO on mobility and muscular effort. Advanced motion capture and EMG systems were used to evaluate twenty participants with respect to parameters including root mean square (RMS), variability (CoV), and range of motion (ROM) across multiple muscle groups and joint movements. Results show that the KAFO reduces variance in muscle activation, increases stability, and changes joint kinematics to enable safer and more efficient gait patterns. Yet, the device imposes constraints on the range of motion at the knee and ankle joints that may affect energy expenditure at higher speeds. The dual role of KAFOs to stabilize lower limbs and to facilitate functional mobility is further emphasized by the findings. The results of this research are critical for clinicians and orthotic designers to understand the importance of designing personalized KAFOs to achieve optimal outcomes. In the end, this work helps to move rehabilitation technologies forward and enhance the quality of life of individuals with lower limb impairments.