Particle tracking modeling of marine sediment pollution
Deniz tabanındaki sediman tabakasında oluşan kirliliğin parçacık izleme yöntemiyle modellenmesi
  1. Tez No: 418297
  2. Yazar: RABİA TUĞÇE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Marine Science, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Deniz sondajı sırasında denize boşaltılan sondaj kesintileri, kimyasallar ve sondaj çamuru deniz tabanındaki sedimanın yaşam alanını etkilemektedirler. Boşaltımın etkisini tarif eden en temel stres etkenleri; gömülme, zehirlenme ve serbest oksijen yitimidir. Boşaltım maddesinin sediman kolonunda karıştırılmasının etkilerini belirlemek ve serbest oksijen, doğal karbon ve eklenen kimyasalların konsantrasyonlarını hesaplamak amacıyla, düzensiz hareket metodunu kullanarak parçacık izleme modeli geliştirilmiştir. Bu metot, sonlu kalan gibi sayısal yöntemlerde karşılaşılan sayısal difüzsyon ve sınır etkisi probemlerinin üstesinden gelebilmektedir. Sabit biyotürbasyon katsayılı ve eklenen kimyasalların birinci derece bozulumlu genel taşınım denklemi sonlu kalan ve analitik yöntemlerle metotların tutarlılığını göstermek için çözülmüştür. Parçacık modeldeki düzensiz davranıştan kaynaklanan dalgalanmaları gidermek için bir Kernel düzeltmesi kullanılmıştır. Diyajenetik denklemler tarafından modellenen sistem, ayrıca sonlu kalan ve analitik yöntemler ile parçacık model sonuçlarını karşılaştırmak için çözülmüştür. Sonuçlar parçacık izleme metodunun sayısal yöntemlere alternatif olarak ümit verici olduğu ve farklı parametreler için kararlı davranış gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca, adveksiyon, difüzyon ve birinci dereceden bozulma problemlerine kolaylıkla uygulanabilmektedir. Öte yandan, parçacık izleme yöntemi açık bir çözüm yöntemi olduğu için, reaksiyonun diyajenetik denklemlerde uygulaması gerçek model ve parçacık model arasında sapmalara neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Drilling cuttings, chemicals and drilling mud that are discharged to the sea during drilling in offshore, affect sediment habitat at sea floor. The main stressors describing the impact of discharges on marine sediment are, burial, toxicity and free oxygen depletion. In order to determine the effects of mixing of the discharged material in the sediment column, one dimensional particle tracking model that utilizes the random walk method was developed for estimating the free oxygen, natural carbon and added chemical concentrations. This method can overcome numerical diffusion and boundary effects mainly faced in numerical methods as finite difference. The general transport equation with constant bioturbation coefficient and first decay of added chemical is solved with both analytical methods and finite different method to compare the results with particle model. In addition, the stressors are modeled by the diagenetic equations which are solved with finite difference and particle methods to show the consistency of the methods. In order to overcome the oscillations in the particle model due to random behavior of particles, a Kernel smoothing method is applied. Results show that particle tracking method is a promising alternative to numerical solutions and has a stable behavior for different parameters and it is simple to apply in advection diffusion and first order decay reaction problems. On the other hand, since particle tracking method is an explicit solution, the implementation of reaction in diagenetic equations will lead to divergence between true model and particle model