Modeling temporal variation of scouring at dual bridge piers
İkili köprü ayaklarındaki oyulmanın zamansal değişiminin modellenmesi
- Tez No: 418307
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ, DOÇ. DR. METE KÖKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Köprü ayaklarının uygun tasarımı için, ayaklar etrafındaki oyulmanın zamansal gelişiminin araştırılması önemlidir. Bu tezde, arka arkaya konumlanmış, aynı çapa sahip silindirik ikili köprü ayaklarındaki maksimum oyulmanın zamansal değişimini tespit etmek amacıyla, görgül denklemler türetilmiş ve yarı-görgül bir model geliştirilmiştir. Farklı ayak çapı, ayaklar arası mesafe ve akım koşullarında deneyler gerçekleştirilmiştir. Yarı-görgül model, sürüntü maddesi sürekliliği ve sürüntü maddesi sıçrama fonksiyonu kullanılarak oyulma çukurundan taşınan sürüntü maddesinin hacimsel ifadesine dayanmaktadır. Yarı-görgül modelin sonuçları, pratikte kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla boyutsuz oyulma derinliğinin boyutsuz zamana oranını belirten tasarım eğrileri ile sunulmuştur. Deneysel koşullar altında, önerilen model sonuçlarının deneysel sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Computation of temporal evolution of scour depth around bridge piers is essential for the efficient design of bridge pier footings. In this thesis, empirical scour-prediction equations and a semi-empirical model are developed to predict the temporal variation of maximum clear-water scour depth at dual cylindrical uniform piers with identical size in tandem arrangement. Experiments are conducted using different pier size, pier spacing, and flow intensities. The semi-empirical model is based on sediment continuity approach and volumetric sediment transport rate from the scour hole using a sediment pickup function. The results of the semi-empirical model are presented as design charts giving the dimensionless scour depth versus time relation, for practical use. Results of the proposed model are found to be in relatively good agreement with the experimental results, in the test range.