Evaluation of wave statistics by using two wind data sets for Mediterranean Sea Region in Turkey
Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi için iki rüzgar veri seti kullanılarak dalga değerlerinin hesaplanması
  1. Tez No: 418313
  2. Yazar: ÇAĞRI POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Türkiye'de yerinde yapılan dalga ölçümleri yeterli olmadığından kıyı yapılarının tasarımında rüzgar ölçümleri öncelikli olmaktadır. Rüzgar ve dalga karakterleri hakkında bilgi veren meteoroloji ve ECMWF kaynakları, veri setleri içinde en çok kullanılanlardır. Bu araştırma kapsamında, bu iki veri seti, farklı veri setlerinin tasarım aşamalarına etkisini görebilmek için en yüksek ve uzun dönem dalga karakterlerine göre analiz edilip, karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin Akdeniz kıyıları boyunca yedi meteoroloji istasyonu ve yakınlarındaki koordinatlar inceleme bölgeleri olarak seçilmiş, seçilen bu veri setleri, kendi kaynaklarından alındıktan sonra işlenerek ve düzenlenerek araştırmanın analiz kısmında kullanılacak olan wind.exe ve W61 programlarında kullanılmaya hazır hale getirilmiştir. Seçilen her bir bölge için, dağılım grafikleri, rüzgar gülleri, en yüksek ve uzun dönem dalga analizleri hem grafiksel görüntüleme hem de sayısal hesaplamalar için yapılmıştır. Ayrıca, ECMWF koordinatlarının seçiminin önemi ve bu seçimin tasarım dalga boyuna etkisi incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar sunulmuş ve geçmiş çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın analiz kısmına ek olarak, Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında gözlemlenmiş geçmiş fırtınalara ait araştırma yürütülmüş, bulunan bilgiler ile mevcut veri setleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, due to lack of on-site wave measurement data, design of coastal structures primary relies on wind measurements. Meteorology and ECMWF are the most commonly used data sources for the data sets, which provide valuable information about wind and wave characteristics. In the scope of this research, these two data sets are chosen to be analysed and compared according to their extreme and long term wave characteristics, in order to see different data sets impact on design process. In this study, seven meteorology stations and their nearby coordinates along Mediterranean coast in Turkey are chosen as inspected regions. After both data sets are acquired from respective sources, these data are processed and formatted to make them ready to be used specifically for wind.exe and W61 programs, which are used for data analysis part of this research. For each selected location, scatter graphs wind roses, extreme and long term analysis are made for both graphical visualization and numerical calculations. Moreover, importance of selected ECWMF coordinates and change of design wave height related to the coordinate is also investigated. The results of research is presented and also outcomes are compared with previous studies to provide a comprehensive point of view in the research topic. In addition to analysis part of study, a further online research of historical storm occasions around Mediterranean coast of Turkey is conducted, found events and their characteristics are presented and compared with available data sets.