Optimisation of the tigris river hydropower system operations
Dicle nehri hidroelektrik sistemi işletme optimizasyonu
  1. Tez No: 418311
  2. Yazar: EMRAH YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Enerjide dışa bağımlılığın artması ve yükselen petrol fiyatları, Türkiye'yi başta hidroelektrik olmak üzere yenilenebilir enerjiye dönmeye zorlamaktadır. Mevcut, inşa halinde ve planlamadaki hidroelektrik santrallerin işletme haklarının özel sektöre devri ile elektrik üretimi için yeni projeler geliştirilmesi amacıyla verilen su kullanım anlaşmaları hakkındaki yasal düzenlemeler, üretimdeki kamu payında önemli bir düşüşe sebep olmuştur. Bunun sonucunda, paydaş sayısının artması sebebiyle rezervuarların işletilmesi ile ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu durum, havza planlama ve yönetiminde entegre ve tüme dayalı bir yaklaşım ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışma, ardışık hidroelektrik projelerinin entegre olarak işletilmesini sağlayacak havza bazlı bir işletme modeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Growing external energy dependence and rising oil prices are encouraging Turkey to turn to renewable energy, especially hydropower. The amended legislation on the transference of the operational rights of existing, under-construction and planned hydropower plants to the private sector and the allocation of water right licenses to develop new projects for electricity production has led to a drastic decrease of the public share in production. Consequently, conflicts related to the operation of reservoirs have intensified because of the increasing number of stakeholders involved. The situation has resulted in a growing need for an integrated and holistic approach to basin planning and management. This study presents a catchment-based optimisation model for the integrated operation of cascade hydropower projects.