Comparison of ASCE/SEI Standard (2010) and Modal Pushover Based Ground Motion Scaling Procedures for Pre-Tensioned Concrete Bridges
ASCE/SEI (2010) ve Modal İtme Analizi Temelli Ölçeklendirme Yöntemlerinin Ön-Çekim Köprülerde karşılaştırılması
  1. Tez No: 418314
  2. Yazar: MÜGE ÖZGENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALIN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Büyük köprülerin sismik tasarımı ve değerlendirilmesi, işlevsel ve yapısal özelliklerinden dolayı özel çaba gerektiren bir iştir. Kritik olmayan, sıradan köprüler için elastik analiz yöntemleri yeterli görülmesine rağmen; standart olmayan, önemli köprüler için elastik ötesi zaman tanımlı analiz gibi karmaşık analiz yöntemlerinin kullanılması gerekebilmektedir. Elastik ötesi zaman tanımlı analiz yöntemi uygulanırken kullanılan deprem kaydına göre analiz sonuçları önemli ölçüde değişkenlik göstereceğinden deprem kayıtlarının belirlenmesi çok önem kazanmaktadır. Bunun yanında sahadaki sismik tehlike şartlarınının oluşturacağı beklenen istemlerin modellerde doğru öngörülmesi için seçilen yer hareketleri genelde ölçeklendirilmektedir. Analizler için diğer bir önemli amaç ise yapısal istemleri az sayıda temsili deprem hareketi kullanılarak etkin bir şekilde elde etmektir. Bu bağlamda, bu çalışmada iki ölçeklendirme metodunun, yani Modal İtme Analizi Temelli Ölçeklendirme (MPS) ve ASCE/SEI (2010) Ölçeklendirme yöntemlerinin karşılaştırmalı performansı, 35 deprem hareketinden elde edilen çeşitli deprem hareketleri grupları ile seçilen köprü örneği Demirtaş Viyadüğü üzerinde elastik ötesi analizler ile incelenmiştir. Seçilen sistem, 28 açıklık ve birkaç genleşme derzinden oluşmakta olup, iki değişik analitik model ile idealize edilmiştir. Ölçeklendirme prosedürlerinin değişik sismik tehlike seviyelerindeki etkilerini incelemek için bu modeller üç değişik tehlike seviyesinde analiz edilmiştir. Bu çalışmanın ana amacı değişik yapısal modeller ve çeşitli tehlike seviyeleri için istem parametrelerinin hassasiyetinin ve ölçeklendirme yöntemlerinin efektifliğinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
The seismic design and evaluation of large bridges is a demanding task owing to the significant size and the structural characteristics of these systems. Although elastic analysis methods are regarded as sufficient for common, uncritical bridges; complex analysis methods such as non-linear time history analysis (NTHA) are often required for non-standard and/or important bridges. The selection of the ground motions that will be used in non-linear time history analysis is a crucial task in this regard as the results of time history analyses will show a wide variability according to the utilized earthquake record. Furthermore, in order to predict the expected demand in accordance with the seismic hazard conditions of the site, the selected ground motions are usually modified by the scaling procedures. A separate but equally important goal is to obtain the engineering demand efficiently with a small number of representative motions. Within this context, in this study, the relative performance of two ground motion scaling methods, namely the Modal Pushover Based Scaling (MPS) and ASCE/SEI Standard (2010) procedures, are investigated using a number of ground motion sets selected from a suite of 35 ground motions for the NTHA of a representative large bridge, the Demirtas Viaduct. The system, composed of 28 spans and various expansion joints, is idealized with two different analytical models. Three different target earthquake levels are used for both models in order to determine the effect of the scaling of the ground motions at different hazard levels. The final goal of the study is to establish the sensitivity of the demand parameters and the efficiency of the ground motion scaling techniques considering different target demand levels and structural models.