Preparation of crosslinkable high density polyethylene and polypropylene polyblends
Çapraz bağlanabilir yüksek yoğunluklu polietilen ve polipropilen karışımlarının hazırlanışı
- Tez No: 418321
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEOMAN TİNCER, YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) ve polipropilen (PP), kolay işlenme süreçlerine sahip olmaları ve gelişmiş özellikleri sayesinde ticari plastik pazarında en sık kullanılmakta olan iki polimer halindedirler. Bu iki polimer her ne kadar yeniden işlenilebilir olsalar da, nihayetinde yüksek sıcaklıklar altında ana fiziksel ve mekanik özelliklerini kaybetmeye başlarlar. Bu tez, söz konusu polimerlerin saf ve karışım hallerinde bahsi geçen mekanik ve termal özelliklerindeki kayıpların önlenmesi amacı ile bu polimer bileşenlerinin dikümil peroksit (DCP) ile birleştirilmiş hallerinin işlenilebilmelerini sağlayan bir yol sunmaktadır. Polimerler, bileşen başına kütlece %30, %50 ve %70 oranlarında ekstruder yardımı ile karıştırılmışlardır. Pelletler dikümil peroksit – hekzan çözeltisinde şişirildikten sonra sıcak pres kullanılarak film haline getirilirler. Filmlerden alınan numunelere uygulanan gerilme sınama testi sonuçları saf PP'nin kütlece %1 DCP, 30HDPE70PP setinin kütlece %0,5 DCP ve 50HDPE50PP setinin kütlece %0,5 DCP ile işlenmiş hallerinin Young's modüllerinde saf değerlerine kıyasla sırası ile %28,5, %28,4 ve %2,45 artış gerçekleştiğini göstermiştir. 30HDPE70PP setinin kütlece %2,0 DCP ile işlenmiş halinin gerilme direncinde küçük artışlar gözlemlenmiştir. 70HDPE30PP setinin kopmada uzama yüzdeleri karışımın saf halde sahip olduğu %8'den, kütlece %0,5, %1,0 ve %2,0 DCP yüzdelerinde sırası ile %30, %44 ve %98'e çıkartılmıştır. Karışımlar DCP kullanılarak işlenip diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) analizine tabi tutulduktan sonra, analiz sonuçlarına göre sahip oldukları kristallilik yüzdeleri hesaplanmıştır. Mekanik sonuçlar, kalorimetrik analiz sonuçları ele alınarak eş zamanlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
High density polyethylene (HDPE) and polypropylene (PP) are two commonly used thermoplastic polymers existing in the commodity plastic market due to their developed and easy post-reactor processability characteristics. Although these two polymers can be subjected to reprocessing, they eventually experience critical losses in their main physical and mechanical properties at elevated temperatures. With the aim of preventing these losses in their mechanical and thermal properties in their individual and blended states, this thesis presents a unique way of processing the blends of the sought polymer components incorporated with dicumyl peroxide (DCP). The two polymers were extruded with weight percentages of 30%, 50%, and 70% for each polymer. Followed by the swelling of the pellets in hexane-DCP solution, they were processed into films in a hot-press. The data obtained as a result of tensile testing performed on the specimens taken from the prepared films showed that the Young's moduli of individual PP set incorporated with 1.0% (w/w) DCP, 30HDPE70PP set incorporated with 0.5% (w/w) DCP, and 50HDPE50PP set incorporated with 0.5% (w/w) DCP were increased by 28.5%, 28.4%, and 2.45% compared to their pristine values, respectively. The tensile strength of 30HDPE70PP set at 2.0% (w/w) DCP level experienced a small increase. The percentage elongation of 70HDPE30PP set was increased from its pristine value of 8% to 30%, 44%, and 98% with addition of 0.5% (w/w), 1.0% (w/w) and 2.0% (w/w) DCP, respectively. Upon processing the blends with DCP and applying differential scanning calorimetry (DSC) analysis to their specimens, their percent crystallinities were calculated from the analysis outputs. The mechanical results are mutually explained via the simultaneous interpretation of the calorimetric analysis data.