Design of a grid fin aerodynamic control device for transonic flight regime
Transonik hızlarda ızgara tipi kontrol kanatçığı tasarımı
- Tez No: 418322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT SERT, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Izgara tipi kanatçıklar, değisik türde mühimmatların aerodinamik kontrolünü sağlayan, alışılmadık kontrol kanatçıklarındandır. Yarattığı düşük menteşe momenti ve kolay katlanabilmesi, ızgara tipi kanatçıkları, alışıldık düzlemsel kanatçıklara göre tercih edilebilir kılmaktadır. Fakat, ızgara tipi kanatçıkların tasarımı, transonik uçus kosulları düsünüldügünde, çok daha zordur. Bunun sebebi, ızgara tipi kanatçıkların, bu koşullarda daha fazla sürükleme kuvveti oluşturmasıdır. Tezin amacı, bu zorluğun üstesinden gelebilmek ve transonik uçus sartları için uygun bir tasarım metodolojisi tanımlayabilmektir. Bu tezde, aerodinamik kuvvet ve momentleri hesaplanmasında, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) temel araç olarak kullanılmıştır. Hesaplama gereksinimleri, bu tezde tanıtılmıs olan 'birim kanatçık' kavramının kullanımıyla önemli miktarda azaltılmıstır. Tezin sonunda, bir konvansiyonel düzlemsel kanatçıkla eşdeger bir kontrol performansı sergileyen ve aynı zamanda ondan daha verimli çalısan bir ızgara tipi kanatçık tasarlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Grid fins is unconventional control devices and they are used for aerodynamic control of various types of missiles. Low hinge moment requirement and superior packaging possibilities make grid fins attractive when compared to conventional planar fins. However, design of grid fins is more involved when transonic flight regime is considered. The reason for this is high drag force encountered by the grid fin. The purpose of the thesis is to overcome this drawback and to define a proper design methodology for transonic flight regime. Computational Fluid Dynamics (CFD) is utilized as main tool in calculation of aerodynamic force and moments. Computational efforts are significantly easified by utilization of 'unit grid fin' concept, which is introduced in this thesis study. At the end, an equivalent control performance is accomplished with a more efficient design when compared to a conventional planar fin example.