Gender and personality differences in cognitive tasks: A performance and mental workload study
Bilişsel görevlerde cinsiyet ve kişilik özellikleri farklılıkları: Performans ve zihinsel iş yükü çalışması
- Tez No: 418320
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CANAN ÇİLİNGİR, YRD. DOÇ. MURAT PERİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüz sistemlerinin karmaşıklığı günlük görevleri sırasında bireylerden daha fazla yararlanmaya yönelik bir sistem yaratmış ve bu da karşımıza dinamik bir yapıya sahip olan zihinsel iş yükünü çıkarmıştır. Bu çalışmadaki hedefimiz, cinsiyetin ve kişilik faktörlerinin, bilişsel görev tipinin, görev zorluk derecesinin performansa ve zihinsel iş yüküne olan etkisini araştırmaktır. N-geri, labirent ve bilgi seçme görevleri bu çalışmada bilişsel görevler olarak kullanılmıştır. Zihinsel iş yükü ölçümü için fonksiyonel yakın kızılötesi spektroskopi (fNIR) cihazı kullanılmıştır. Sonuçlara göre erkekler bilgi seçme görevinde kadınlardan daha çok deneme yapmışlar ve erkekler 4-geri görevinde kadınlardan daha iyi bir performans göstemişlerdir. Diğer görevlerdeki performanslarda ise cinsiyet farkına rastlanmamıştır. Ayrıca kanlanma değerleri arasında farklılık olmaması, bilişsel görevlerde kadın ve erkeğin zihinsel yorgunlukları arasında bir fark olmadığını göstermektedir. Kişilik faktörlerinin performansla ilişkisine bakıldığında, uyumluluk ve sorumluluk faktörleri ile bilgi seçme performans ölçümleri arasında negatif bir korelasyon gözlemlenmiştir. Dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk ve deneyime açık olma faktörlerinin kanlanma değerleriyle korelasyonları vardır. Bir başka amaç da performansı ve kanlanma seviyelerini farklı zorluk derecelerinde incelemektir. Sonuçlara göre, beklenildiği gibi, zorluk seviyesi arttıkça kişilerin doğru yapma seviyeleri azalmakta, kanlanma seviyeleri artmaktadır. İleriki çalışmalarda daha geniş bir örneklem, daha zor bilişsel görevler, daha farklı okullardan ve daha farklı bölümlerden katılımcıların kullanılması daha güvenilir sonuçlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing complexity of today's systems creates more demand on individuals during their daily tasks and mental workload becomes more important during a cognitive process. In this study, our aim is to investigate whether individual differences, cognitive task types and task difficulty have a significant impact on mental workload and how those elements affect mental workload if they do. N-back, maze and information sampling task (IST) are used as cognitive tasks. Mental workload is assessed by monitoring changes in blood oxygenation using functional near-infrared spectroscopy (fNIR). It is observed that males do more trials than females during IST, males have better 4-back performance but no gender differences are observed for other performance measures. No significant difference between genders exists in blood oxygenation levels. Agreeableness and conscientiousness personality traits have negative correlations with IST performance. Extraversion, agreeableness, conscientiousness and openness to experience have correlations with blood oxygenation levels. Lastly, we observe from our results that performance decreases with the increasing difficulty level and oxygenation level in voxels increases with the increasing difficulty level. In the future, a larger sample of participants, more difficult tasks and participants from different fields and schools should be chosen in order to provide more reliable results.