Hayvansal üretim yapılarında ideal taşıyıcı sistem tasarımı
Design of the ideal structural frames for livestock buildings
- Tez No: 418478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, taşıyıcı sistemi çelik olan dolgu duvarlı bir hayvan barınağı modelinde, çelik profillerin rüzgâr etkisine karşı bilgisayar destekli analizi yapılmıştır. Bu incelemede hayvan barınağının duvarsız; dolgu duvarlı; bağlantı elemanlı; dolgu duvar ve bağlantı elemanı bir arada olmak üzere rüzgâr yükleri altındaki eleman kesitlerinin yeterliliği ve yatay deplasmanları karşılaştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında öncelikle geleneksel mevcut taşıyıcı sistemleri ve çelik çerçeveli ahır modelleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu konu hakkında daha önce yapılmış çalışmalar ve araştırmalar sunulmuştur. Çalışmanın ilk aşamada, basit açıklıklı bir çerçevede dolgu duvarlı ve duvarsız durumlar için elde edilen yatay ötelenmeler ve kesit zorlanmaları karşılaştırılmış, duvarın yatayda etkisini de dikkate alan optimum bir çerçeve tasarımı ortaya konmuştur. Daha sonra, optimum tasarım göz önüne alınarak tasarlanan bir hayvan barınağı SAP2000 programı ile modellenmiş; duvarsız, dolgu duvarlı, bağlantı elemanlı, dolgu duvar ve bağlantı elemanlı durumlar için, geleneksel bir hayvan barınağının analizleri yapılarak, tasarlanan sistemlerin deplasman ve metraj sonuçları karşılaştırılmıştır. Son olarak da, yatay ötelenmede optimum koşulları sağlayan dolgu duvar ve bağlantı elemanı bir arada kullanılan sistem, farklı açıklık değerleri ve farklı kolon yükseklikleri ile çözülerek, söz konusu durum neticesinde oluşan yatay deplasmanlar incelenmiş, profil kesitlerinde meydana gelen değişmeler metraj tablolarında ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak, dolgu duvarların çelik sistem modellemelerinde dikkate alınması gerektiği ve daha ekonomik yapı modellerine kapı araladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, computer asisted analyses were performed to determine the effect of the wind on steel members in an animal shelter with steel frame and infill walls. In this research, an animal shelter's internal forces and horizontal displacements under wind effect were compared for 4 different cases; frame with no infills, frame with infills, frame with joint bars and frame with infills and ties. Within the study, animal shelters with conventional bearing systems and steel carrier systems were introduced also previous researches were presented. First, horizontal shift and section strains were compared for cases with and without infills of single-span frames. An optimal frame design considering the contribution of the wall was presented. Then, an animal shelter was modeled with SAP2000 by considering optimal frame design. The displacement and quantities for 4 different cases were compared. Finally, system that provides optimal results was analyzed for different span values and different column heights. Consequently, horizontal displacements analyzed and differences on profile sections detailed on bill of quantities. As a result, infilled walls are more economic and should be considered at steel carrier system models.