Veri madenciliği ile lise öğrenci performanslarının değerlendirilmesi
Assessment of high school students' performance by means of data mining
  1. Tez No: 418479
  2. Yazar: SEMRA YURDAKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde bilim ve teknoloji hızla gelişirken, bu gelişimi takip etmede en önemli rol şüphesiz eğitime düşmektedir. Bu rolün gerçekleştirilebilmesi için eğitim etkinliklerinde teknolojiden en verimli şekilde yararlanmak gerekmektedir. Bilgisayar ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak donanımın da ucuzlaması verilerin uzun süre depolanmasına dolayısıyla da büyük kapasiteli veri tabanlarının oluşmasına neden olmuştur. Büyük veri tabanlarının kullanılmaya başlanması ile istenilen anlamlı, kullanılabilir ve farklı bilgiye erişme gereksinimi ortaya çıkmış ve bu ihtiyaçlar yeni bir disiplinin doğmasına sebep olmuştur. Veriler çeşitli istatiksel metotlarla analiz edilerek kurumların karar verme sürecinin etkinliğine ve yeni stratejiler geliştirmesine katkı sağlamaktır. Büyük veri yığınları arasında bulunan, anlamı daha önce keşfedilmemiş, potansiyel olarak faydalı ve anlaşılır bilgilerin çıkarılmasında veri madenciliği teknikleri önemli yer tutmaktadır. Bu çalışma, Kırıkkale İli Anadolu Liselerinde okuyan 11.sınıf öğrencilerine uyguladığımız anket sonucu elde edilen verilerden yararlanarak gerçekleştirilmiştir. Lise öğrencilerine ait 231 adet veri kullanılmıştır. Öğrenci performansına etki eden faktörler belirlenip, başarı ya da başarısızlığa etki eden faktörlerin birbiri ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca başarıyı artıracak bilgiler verilmesi amaçlanmıştır. Uygulama Weka 3.7 programı ile yapılmıştır. Bu çalışma ile veri madenciliğinin eğitim ve öğretimin kalitesini ve verimliliğini artırmak için nasıl kullanılabileceği irdelenmiş ve yapılacak sonraki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, education should fallow the rapid developments in science and technology. Therefore the educational activities it is necessary to take advantege of science and technology in an efficient way. Parallel to the developments in science, communication technologies and decrease in hardware prices result in string data for much longer times capacity formation of very large databases. Along with the use of large databases need for reaching meaningful, useful and different information occured. This in return caused a formation of a new discipline. Analysed data, by using various statistical data, contribute to firm's decision processes and development of new strategies. Data mining techniques are very important in finding unnoticed, understandable and potentially usefull information in very large pile of data. Data mining techniques play an important role in extracting information which are held in large information volumes, not discovered before and potentially useful and understandable. This study was carried out according to data which are collected in the Anatolian High Schools by surveying with 11. grade students. 231 data were used related to high school students. The factors which influence the performance of the students were determined and the relationship between the factors which has an impact on succes and failure were analyzed. Beside, it is aimed to give information about succes enhancement. Implementation is made by Weka 3.7 program. In this study, the use of data mining for increasing quality and efficiency of education is examined and some proposals are presented for further research.