Anyonik deterjan kirliliği olan sularda deterjan degrade eden bakterilerin değerlendirilmesi
Assessment of detergent degrading bacteria in waters polluted with anionic detergent
  1. Tez No: 418487
  2. Yazar: LALE GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE, DOÇ. DR. BÜLENT İÇGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma kapsamında Kırıkkale-Kızılırmak'ta belirlenen oniki istasyondan 2014 yılı boyunca mevsimsel periyotlarla alınan su örnekleri ile anyonik deterjan kirliliği gösteren bölgeler belirlenmiştir. Deterjan kirliliği tespit edilen Aşağıyazı Kum Ocağı Mevkii, Mezbahane-MKE Tesisleri Mevkii ve Irmak Mevkii-Kızılırmak İl Sınırı Çıkışı istasyonlarından anyonik deterjanlardan sodyum dodesil sülfatı (SDS) degrade eden bakteriler zenginleştirme yöntemi kullanarak izole edilmiştir. İzole edilen bakteriler 16S rDNA sekans analizi kullanılarak Pseudomonas migulae SDS10, Pseudomonas koreensis SDS10-1, Pseudomonas kilonensis SDS11 ve Pseudomonas baetica SDS12 olarak sırasıyla % 96, 94, 99 ve 99 homolojiler ile tanımlanmıştır. Daha sonraki çalışmalarda ise tanımlanan bu suşlardaki SDS degradasyonundan sorumlu olan sdsA gen varlığı ve bu gen tarafından kodlanan alkil sülfataz enzim aktivitesi belirlenmiştir. Saf kültür ve deterjan sanayi atık suyu ortamlarında yapılan çalışmalar sonucu Pseudomonas koreensis SDS10-1 adlı bakterinin SDS degradasyon yeteneğinin % 83 ile 89 arasında olduğu, alkil sülfataz enzim aktivitesinin ise 2.9 U/mg olduğu ve deterjanlarla kirletilmiş suların remediasyonunda potansiyel oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, seasonal water samples were taken over 2014 to determine anionic detergent polluted areas in Kırıkkale-Kızılırmak. Out of twelve polluted stations revealed, only three of them, namely Kum Ocağı Mevkii, Mezbahane-MKE Tesisleri Mevkii and Irmak Mevkii, were used for sampling to isolate sodium dodecyl sulfate (SDS) degrading isolates through enrichment process which was followed with 16S rDNA sequence analysis for identification. The selected four isolates were identified as Pseudomonas migulae SDS10, Pseudomonas koreensis SDS10-1, Pseudomonas kilonensis SDS11 ve Pseudomonas baetica SDS12 with 96, 94, 99 and 99 % homologies, respectively. The identified isolates were further characterized in terms of sdsA gene and activity of the enzyme alkyl sulfatase coded by this gene. Due to its SDS degradation ability in both pure culture and detergent industry waste waters, Pseudomonas koreensis SDS10-1 was found to be potential SDS biodegrader with 83-89 % SDS degradation ability and 2.9 U/mg enzyme activity.