Sabit GNSS istasyonlarının davranışlarının dalgacık dönüşümü ile tanımlanması
Identification of behavior of stationary GNSS stations with wavelet transform
  1. Tez No: 418521
  2. Yazar: OSMAN OKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada; Gerçek Zamanlı Türkiye Ulusal Sabit GNSS Ağı (TUSAGA-Aktif/CORS-TR) istasyonlarının davranışları sinyal işleme alanında yaygın olarak kullanılan Dalgacık ve Fourier dönüşümleri, trend ve korelasyon fonksiyonları ile araştırılmış ve tanımlanması yapılmıştır. Bu amaçla; TUSAGA-Aktif (CORS-TR) istasyonlarından; AKHR, BEYS, CIHA, KAMN, YUNA, AKSI ve KNYA istasyonlarının N(Kuzey), E(Doğu) ve U(Yükseklik) günlük koordinatları zaman serileri kullanılmıştır. Serilere uygulanan dönüşüm, lineer ve korelasyon fonksiyonları ile istasyonların hem zaman bölgesinde hem de frekans bölgesindeki lineer trend (hız), periyodik, frekans ve korelasyon değerleri hesaplanarak, istasyonların davranış biçim ve fonksiyonları tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; behavior of stations of Real Time Turkey National Permanent GNSS Network (TUSAGA-Active/CORS-TR) was investigated and identified by Wavelet and Fourier Transforms which are commonly used in signal process, trend and correlation functions. For this purpose; daily coordinates time series of N(North), E(East), and U(Up) of TUSAGA-Active (CORS-TR) stations as AKHR, BEYS, CIHA, KAMN, YUNA, AKSI ve KNYAwere used. Behavior forms and functions of the stations were described by calculating stations' linear trend (velocity), periodic, frequency and correlation values in both time domain and frequency domain with applying transformation, linear, and correlation functions to the series.