Çamlık ve Cimil Deresi (İkizdere/Rize) çevresinin briyofit florası
The bryophyte flora of around Çamlık and Cimil stream (İkizdere/Rize)
  1. Tez No: 418543
  2. Yazar: SAVAŞ EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAGİF ATAMOV, DOÇ. DR. NEVZAT BATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma ile, Çamlık ve Cimil Deresi (İkizdere/Rize) Çevresinin Briyofit Florası'nın belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, araştırma alanına 2013 yılında, farklı mevsimlerde arazi çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma da 15 istasyondan toplanan ± 600 briyofit örneğinin değerlendirilmesi sonucunda toplam 48 familya ve 89 cinse ait 152 takson (tür ve tür altı seviyesinde) teşhis edilmiştir. Bu taksonlar'dan Drepanocladus sendtneri (Schimp. ex H.Müll.) Warnst. Türkiye Karayosunu Florası için yeni kayıttır. Ayrıca Drepanocladus sordidus (Müll.Hal.) Hedenäs ve Hypnum recurvatum (Lindb. & Arnell) Kindb. bu çalışma ile Türkiye'den ikinci kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to is determine the Moss Flora Around Camlık and Cimil Valley (Ikizdere/Rize) province. Within this study, field trips were organized in different seasons of 2013. During these studies, with an examination of ± 600 bryophyte specimens collected from 15 stations, in total 152 specific and infraspecific taxa belonging to 48 families and 89 genera have been identified. Of these taxa, Drepanocladus sendtneri (Schimp. ex H.Müll.) is new record for Moss Flora of Turkey. Also, Drepanocladus sordidus (Müll.Hal.) Hedenäs ve Hypnum recurvatum (Lindb. & Arnell) Kindb. have been recorded for the second time for Turkey with this study.