Rize ili'ndeki çeşitli hastanelerden izole edilen Klebsiella pneumoniae suşlarında antibiyotik direnç profilerinin belirlenmesi ve beta- laktamaz genlerinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance profiles and beta lactamase genes of Klebsiella pneumoniae strains isolated from rize hospital
- Tez No: 418544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH ŞABAN BERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Public Health, Microbiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma Rize Devlet Hastanesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hstanesi'ndeki hastalardan alınan örneklerin beta-laktamaz varlığını araştırmak amacıyla E testi yöntemiyle belirlenmiştir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Rize Devlet Hastanesi 2011-2013 yılları arasında 121 hastaya ait 121 örnekte hastane enfeksiyonu kökenli Klebsiella pneumoniae izole edilmiştir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Laboratuvarı'na gönderilen örnekler PZR yöntemi ile beta-laktamaz genleri tespit edildi. Klonlama sonucu elde edilen plazmitler DNA dizi analizi için Macrogen'e gönderildi ve sekans sonuçları değerlendirildi. Rize'deki hastanelerden izole edilen 121 örneklerden bir kısmında meropenem ve imipenem antibiyotiklerine duyarlılık gösterirken ampisiline yüksek oranda dirençlilik gösterdiği saptandı. Yapılan PZR çalışmaları sonunda blaIMP, blaOXA-48, blaOXA-58, blaPER-2, blaGES, blaVIM, blaVEB, blaNDM-1 direnç genleri tespit edilemezken 42 suşta blaSHV, 19 suşta blaTEM, 9 suşta blaCTX-M1, 2 suşta blaCTX-M2, 25 suşta blaOXA-23 ve 10 suşta blaOXA-51 saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate of antibiotic resistance profiles and beta-lactamase genes of Klebsiella strains collected from Rize State Hospital and Recep Tayyip Erdogan Education and Research Hospital. 121 Klebsiella pneumoniae strains were isolated from 121 patients in these hospitals from 2011 to 2013. After DNA isolation from the samples, beta-lactamase genes were detected by PCR in our laboratuary. The PCR products were cloned in pGEM-T and the recombinant plasmids were sequenced by Macrogen Inc. As a results of antibiogram studies, we showed that the samples were resistant to ampicilline, but sensitive to meropenem and imipenem. We detected blaSHV, blaTEM, blaCTX-M1, blaCTX-M2, blaOXA-23 and blaOXA-51 in 42, 19, 9, 2, 25 and 10 respectively blaIMP, blaOXA-48, blaOXA-58, blaPER-2, blaGES, blaVIM, blaVEB, and blaNDM-1 were not detected