Fe-W-B in-situ kompozit malzemelerin üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Production of Fe-W-B in-situ composite materials and investigations of their properties
- Tez No: 418564
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADUMAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Toz metalurjisi birçok endüstriyel alanda uygulama imkânı bulan yöntemlerden biridir. Bu çalışmada toz metalurjisi ve mekanik alaşımlama yöntemleri kullanılarak Fe-W-B in-situ kompozit malzemelerin üretimi ve özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla ilk aşamada karakterizasyonları yapılan ferro-tungsten, ferro-bor ve demir tozları farklı oranlarda karıştırılarak attritörde koruyucu atmosfer altında 20 saat süreyle mekanik alaşımlama işlemine tabi tutulmuştur. Farklı bileşimlerde hazırlanan ön alaşımlandırılmış toz karışımları Ø15x~5mm boyutlarda 115MPa basınç altında preslenerek şekillendirilmişlerdir. Numuneler 1200 ve 1250 °C'de 120, 240 ve 360 dakikayla kontrollü atmosferde sinterlenmek suretiyle kompozit karakterdeki Fe-W-B esaslı in-situ malzemeler üretilmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin karakterizasyonları, mikroyapı (optik ve elektron mikroskobu (SEM-EDS), faz analizi (XRD), yoğunluk (Archimed), sertlik (Vickers mikrosertlik) ve aşınma özellikleri incelenerek gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda MD2 (%20W+%30B+%50Fe, atomik olarak) bileşiminde üretilen in-situ kompozit malzemenin yoğun, sert, aşınmaya dirençli ve Fe, Fe2B ve FeWB fazlarına sahip bir malzeme olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Powder metallurgy is one of the methods which is used in many industrial areas. In this study, it is aimed that production of Fe-W-B in-situ composite materials via powder metallurgy and mechanical alloying. In the first step, ferro-tunsgten, ferro-boron and iron powders are mixed in different ratios and subjected to mechanical alloying process under protective atmosphere for 20 hours using a Attritor. Pre-alloyed powder mixtures are shaped as cylindrical coupons (ø15-5mm in size) under the pressure of 115 MPa. And that coupons are sintered at 1200 °C and 1250 °C for 120, 240 and 360 minutes under the argon atmosphere. And, characterization of the produced in-situ composite materials are realized by using optical and scanning electron microscope, energy dispersive spectroscopy, x-ray diffraction analysis, Vickers micro-hardness and density measurement and wear tests. As a results of studies, in-situ composite materials produced with MD2 (20%W+30%B+50%Fe, by atomic) composition are dense, hard, wear-resistant and it consist of Fe, Fe2B and FeWB phases.