Bir sistem tasarım ve üretim firmasında eş zamanlı mühendislik uygulaması
Application of concurrent engineering at the design and manufacturing company
- Tez No: 418592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TANSEL İÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında orta ölçekli savunma sanayi firması olan Akana Mühendislik A.Ş' de bir tasarım projesinde eş zamanlı mühendislik uygulaması gerçekleştirilmiştir. Firmada kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) uygulanarak hangi teknik isterlerin üzerinde durulması gerektiği, tasarım, üretim satın alma, kalite güvence gibi farklı fonksiyonlara yönelik çalışmaların eş zamanlı başlatılma faaliyeti ve bu çalışmanın sonunda kazanılan katma değer açısından incelenmiştir. Firmanın sürekli yeni tasarım projeleri alması, mevcut faaliyetlerle ilgili hazır veri paketinin bulunmaması, ürün veri yönetimine yönelik olarak projelerin teklif aşamasından başlayıp lojistik destek alanına kadarki bilgiyi kapsayacak şekilde bir veri tabanının bulunmaması, süreçlerin kontrolünde önemli güçlükler yaratmaktadır. Bu güçlüklerin üstesinden gelmek üzere örnek bir proje üzerinde eşzamanlı mühendislik uygulaması gerçekleştirilmiş ve çalışma sonunda kalite maliyetlerinde düşüş, yeniden yapılandırılmış organizasyon, müşteri memnuniyetinde artış, mühendislik değişiklik önerilerinde azalma, tasarım ve geliştirme dönemindeki kritik noktaların tespiti, ve erken teslimat performansında iyileşmeler elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Akana Mühendislik A.Ş. is a medium sized enterprise which carries on a business in defense industry. In this thesis study, concurrent engineering implementation is performed as a design project in this firm. With implementing quality function deployment (QFD), we worked on design, production, purchasing, quality assurance and emphasized the needed technical issues. These different functions are analyzed under two titles such as starting a synchronous operation and earned value from all the studies. Bounds of this study are having design projects again & again and not having a current data packet. Starting from offer stage to logistic support, there are not any data packets that can be another bound for above mentioned study. At the end of this study, we got productive results such as decreasing in quality costs, reconstituted organization, increasing in customer satisfaction, ratio of suggestions are decreased for engineering change proposal, determining the critical points of design and development and gained early delivery performance.