Novel vision based estimation techniques for the analysis of cavitation bubbles
Kavitasyon kabarcıklarının analizi için görmeye dayanan özgün kestirim teknikleri
  1. Tez No: 418600
  2. Yazar: GÖKHAN ALCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mikro görüntüleme teknolojilerindeki kayda değer gelişmeler sayesinde mikro/nano yapıların çok fazlı akış boyunca görüntülenmesi ve analizi son yıllarda oldukça ilgi görmüştür. Bu bağlamda, kabarcıkların izlenmesi ve onların yapısal ve hareket karakteristiklerinin tanımlanması biyomedikal uygulamalardaki hidrodinamik kavitasyon için oldukça önemlidir. Bu tezde, kabarcıklı kavitasyonun analizi için görme tabanlı özgün kestirim teknikleri geliştirilmiştir. Çok fazlı kabarcıklı akışın koni açısı ve ana akış etrafındaki saçılmış kabarcıkların dağılımları kavitasyon üreticisinin ağzını hedefe doğru pozisyonlamada ve tahrip edici kavitasyon etkisini kontrol etmede oldukça önemli niceliklerdir. Akışın koni açısını kestirmek için çok fazlı akış 3B Gaussian olarak modellenmiş ve ara kesitin kenar piksellerinden faydalanan Kalman süzgeci uygulanmıştır. Ana akış etrafında saçılmış kabarcık sürü dağılımlarının Gaussian olduğu varsayılıp kabarcık pozisyon verilerinin kovaryans matrisinin geometrik özelliklerinden faydalanılmıştır. Dahası, hidrodinamik kavitasyon boyunca tekli, ikili ve üçlü doğan kabarcıkların gelişimini takip etmek için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Önerilen takip edici, bireysel tespit edilen kabarcıkların şekil ve hareket özelliklerini birleştirmekte ve iyi bilinen Bhattacharyya mesafesini kullanmaktadır. Ayrıca, takip edilen kabarcıkların dış hatları tekli doğan kabarcıkların hareket boyunca değişmeyen özelliklerini çıkarmak için eliptik Fourier tanımlayıcılar (EFD) kullanılarak modellenmiştir. Önerilen teknikleri doğrulamak için, hidrodinamik kavitasyon kabarcıkları 10 - 120 bar giriş basınçları altında üretilmiş ve parçacık gölge boyutlama tekniğiyle izlenmiştir. Deneysel sonuçlar oldukça umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Visualization and analysis of micro/nano structures throughout multiphase flow have received significant attention in recent years due to remarkable advances in micro imaging technologies. In this context, monitoring bubbles and describing their structural and motion characteristics are crucial for hydrodynamic cavitation in biomedical applications. In this thesis, novel vision based estimation techniques are developed for the analysis of cavitation bubbles. Cone angle of multiphase bubbly flow and distributions of scattered bubbles around main flow are important quantities in positioning the orifice of cavitation generator towards the target and controlling the destructive cavitation effect. To estimate the cone angle of the flow, a Kalman filter which utilizes 3D Gaussian modeling of multiphase flow and edge pixels of the cross-section is implemented. Scattered bubble swarm distributions around main flow are assumed to be Gaussian and geometric properties of the covariance matrix of the bubble position data are exploited. Moreover, a new method is developed to track evolution of single, double and triple rising bubbles during hydrodynamic cavitation. Proposed tracker fuses shape and motion features of the individually detected bubbles and employs the well-known Bhattacharyya distance. Furthermore, contours of the tracked bubbles are modeled using elliptic Fourier descriptors (EFD) to extract invariant properties of single rising bubbles throughout the motion. To verify the proposed techniques, hydrodynamic cavitating bubbles are generated under 10 to 120 bars inlet pressures and monitored via Particle Shadow Sizing (PSS) technique. Experimental results are quite promising.