Development of rGO/PANI/PVA-Based Electrospun Nanocomposites
rGO/PANI/PVA esaslı Nanokompozitlerin Elektrodokuma ile Üretilmesi ve Geliştirilmesi
  1. Tez No: 418599
  2. Yazar: SAJJAD GHOBADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİYE ALKAN GÜRSEL, YRD. DOÇ. FEVZİ ÇAKMAK CEBECİ, DOÇ. DR. MELİH PAPİLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez kapsamında, lifli yapıdaki nanokompozitlerin; poli(vinil alkol) (PVA)'ün taşıyıcı polimer matrisi olarak, indirgenmiş grafen oksit (GO) ve polianilin (PANI)'nin ise iletken dolgu bileşenleri olarak kullanılarak elektrodokuma yöntemiyle hazırlanması ve özelliklerinin sistematik olarak incelenmesi sayesinde elektromekanik olarak cevap verebilen nanokompozit uygulamalarında kullanılabilecek nanokompozitlerin geliştirilmesi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Elektrodokuma işleminden önce, grafen oksit grafit kullanılarak modifiye Hummer's yöntemiyle sentezlenmiştir. Ardından gerçekleştirilen termal işlem ile termal olaraak indirgenmiş GO üretilmiştir. PANI nanofiberleri ise kimyasal polimerleşme ile anilinden başlanarak üretilmiştir. Öncelikle elektrodokuma ortamındaki PVA derişimi optimize edilmiş, ardından da nanofiberlerin hazırlanması ve karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Bu amaç için, değişen miktarlarda grafen oksitin yapıya entegrasyonu için tarafımızca geliştirmiş olan ko-çözücü varlığında hazırlanan süspansiyon yöntemi başarıyla uygulanmış ve elektrodokuma işlemi geliştirilmiştir. Elektrodokuma öncesinde, hazırlanan süspansiyonların reolojik özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Elektrodokuma sonrasında elde edilen nanokompozitlerin ise, morfolojik, mekanik ve ısıl özellikleri detaylı olarak karakterize edilmiştir. İlk olarak uygulanan modifikasyon işlemi, elde edilen nanokompozitlerin glutaraladehit çözeltisi kullanılarak çapraz bağlanması ve ardından da PANI'nin (emeraldin) katkılandırılması olmuştur. Böylelikle yapı içindeki PANI'nin iletkenlik kazanması sağlanmış ve elde edilen yapı FTIR spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. İkinci modifikasyon işlemi ise nötr bir gaz ortamında tavlama şeklinde gerçekleştirilen termal işlemdir. Bu işlemin amacı ise, yapıda bulunan iletken olmayan PVA'yı kısmen yapıdan uzaklaştırmak ve PANI'nin ısıl katkılandırmasını gerçekleştirmektir. Elektrodokuma ile üretilmiş nanokompozitlerin uygulanan voltajlara karşı tepki göstermemesine ve iletkenliklerin oldukça düşük olmasına karşın, uygulanan modifikasyonlar (çapraz bağlama, ısıl işlem ve asit ile katkılandırma) sayesinde iletkenlik kazandıkları görülmüş ve 19µS.cm-1 civarında iletkenlikler elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, with the scope electromechanically responsive nanocomposite applications, fibrous nanocomposites with various filler compositions based on polyvinyl alcohol (PVA) as the polymer matrix, reduced graphene oxide (rGO), and polyaniline (PANI) as conductive reinforcing filler components were successfully prepared via electrospinning and their relative properties were systematically investigated. Prior to electrospinning suspension preparation, graphene oxide (GO) was prepared from natural graphite flakes through an improved method based on Hummer's Modified conventional method. Subsequently, high temperature thermal treatment on the as-prepared GO resulted in formation of thermally reduced GO. Additionally, PANI nanofibers were synthesized via chemical oxidation polymerization starting from aniline monomer. After optimization of PVA concentration in electrospinning media, two main nanofiber preparation and characterization steps were designed and conducted according to the following procedures. Firstly, incorporation of reduced graphene oxide of certain amounts in the electrospinning media was performed by means of co-solvent assisted suspension preparation method proposed by our group followed by electrospinning of respective solutions. Rheological behavior of electrospinning suspensions in addition to morphological, mechanical and thermal properties of their respective as-spin mats was investigated. Secondly, PANI as the electroactive polymer was introduced to the electrospinning suspension recipe optimized during the previous step. In order to improve electrical conductivity of mentioned tri-component PVA/rGO/ PANI as-spun mats, two different post-spinning treatment approaches were performed. The first modification applied included cross-linking of electrospun thin mats using the glutaraldehyde solution, followed by doping of emeraldine base PANI inside the structure, during which, further transformation of PANI state to conductive emeraldine salt was achieved and confirmed by Fourier-Transformed IR spectroscopy (FT-IR). The second modification approach used was thermal treatment through a neutral gas-condition annealing process. The main goal to pursue this method was to both partially eliminate the insulating PVA matrix as well as thermal doping of PANI. While the as-spun showed no response to applied voltages and performed as insulating layers, the post-treated samples showed relatively improved electrical properties and the highest electrical conductivity was peaked at over 19µS.cm-1.