Bingöl kentinde peyzaj düzenlemelerinde kullanılan bitki türleri
Bi̇ngöl kenti̇nde peyzaj düzenlemeleri̇nde kullanilan bi̇tki̇ türleri̇
- Tez No: 418605
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada; Bingöl şehir sınırları içerisinde bulunan ve büyüklüğü 2000 m2'den fazla olan parklar incelenerek, ildeki yeşil alanların bitki çeşitliliği tespit edilmiştir. Araştırmalara konu parklar 13 adettir ve isimleri Aydınsu Parkı, Bediüzzaman Said Nursi Parkı, Dörtyol Parkı, Hulusibey Parkı, Simani Parkı, Karşıyaka Parkı, Kültür Parkı, Mehmet Çibuk Parkı, Rabia Parkı, Uydukent 1 Parkı, Uydukent 2 Parkı, Üçgen Park ve Zafer Çağlayan Parkı' dır. Her park ayrı ayrı incelenerek, bitkilerin sayıları, boyları, taç genişliği, çiçek renkleri, çiçek açma zamanı, çiçek kokusu, gövde yapısı, sonbahar yaprak rengi, tepe şekli ve yaprak dökme durumu tespit edilmiştir. Parklarda sayıca en fazla karşılaşılan bitki türleri Platanus orientalis (Doğu çınarı) ve Prunus ceracifera (Süs eriği) olmuştur. Platanus orientalis (Doğu çınarı) iyi bir gölge ağacı olduğundan parklarda sayıca fazla tercih edilmiştir. Prunus ceracifera (Süs eriği) ise koyu bordo renkli yaprakları nedeni ile seçilmiştir. Parkların hemen hemen hepsinde süs bitkilerine rastlanmış, meyve ağaçları çok nadir tespit edilmiştir. Bingöl kent merkezinde tüm parkların alanı 90,000 m2 civarındadır fakat bu rakam kişi başına düşen yeşil alan miktarı için oldukça düşüktür
Özet (Çeviri)
In this study, public parks located in Bingol city and larger over 2000 m2 were surveyed and plant diversity in these parks was recorded. A total 13 parks were chosen to survey and their names are Aydınsu, Bediüzzaman Said Nursi, Dörtyol, Hulusibey, Simani, Karşıyaka, Kültür, Mehmet Çibuk, Rabia, Uydukent 1, Uydukent 2, Üçgen and Zafer Çağlayan. Each park was separately surveyed and number, length, canopy width, bloom color, flowering time, flower odor, trunk type, leaf color in fall, tip type and defoliation of plants were recorded. The most encountered plants species were Platanus orientalis (Doğu çınarı) and Prunus ceracifera (Süs eriği) in the parks. Platanus orientalis (Doğu çınarı)was chosen due to its good shading properties while Prunus ceracifera (Süs eriği) was chosen to its dark burgundy leaf color. Each and every park contained woody or shrub-type ornamental plants but seldom rarely fruit shrubs and trees. Total areas of the parks located in the Bingol city is around 90.000 m2, however, this number is very low taken into account square meters of green space per capita.