Magnesia ad maeandrum mezar tipolojisi
Typolgy of grave of magnesia ad maeandrum
- Tez No: 330364
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Her ölüm erken ölümdür. İnsanoğlu gerçeklerle yüzleşmesini her daim bilmiş ve bu gerçeklere çözüm aramaktan vazgeçmemiştir. Doğum, yasam ve ölüm üçgeninde ölüm geçen serüvenin bilinmeyeni ve merak edileni haline gelmiştir. Ölüm, hayatın öteki dünyada da devam etmesi gibi bir umudu ya da bir teselliyi kendi içerisinde barındırsa da, geçmişten günümüze gelen bir süreç içinde, giden için ağlanmış, gelen için ise sevinilmiştir. Çağlar boyunca ölüm insanlar için sevdiklerinden ayrılmak ve onu bilmediği bir yere göndermek anlamına gelmiştir.Bu bağlamda öleni anmak için bir mezar yaparak ona ulaşabilecekleri bir yer yapma düşüncesi ortaya konmuştur. Yerleşik hayata geçen insan çevresindeki araziyi kullanırken mezarların yerleşim yeri içine gömü anlamına gelen -intramural-gömülerden planlı şehirlerin gelişmesiyle birlikte yerini -ekstramural- gömülere bırakmıştır. zaman içinde mezar kavramı ve çeşitleri kültürlere ve dönemlere göre farklılıklar göstermiştir. Bu mezarlar toplumların sosyal ve kültürel yapılarını ve ölüme bakış açılarını incelemekte bizlere değerli ipuçları sunarlar. En basit anlamda bir çukur açarak bedeni toprağa gömmekle başlayan süreç, içinde anıtsal nitelikteki mezarların da olduğu pek çok farklı tipte mezarın ortaya çıkmasını sağlamıştır .Antik Yunan ve Roma'da ölülere hem saygı duyulmuş hem de ölümün yasayanlar üzerindeki kirletici etkisinden korkulmuştur. Bu nedenler ölülerin kentlerin dışına gömülmesinde kentleşme gibi diğer faktörler kadar olmasa da etkili olmuş ve yerleşim dışına gömü kanunlarla belirlenen katı bir uygulama haline getirilmiştir. Bu süreçte ?Nekropolis?ler doğmuştur . Nekropolisler Yunan şehircilik anlayışında kentin dışında yer alan bir mezarlık alanıdır . Nekropol Yunanca Nekros: Ölü, Polis: Şehir, kelimelerinden oluşan ve ölüler şehri anlamına gelen bir sözcüklerden oluşmaktadır . Nekropoller geçmişten günümüze, sosyal yaşamdan ekonomiye; dini inançlardan toplumların kültürel faaliyetlere, etnik yapılardan kullandıkları günlük eşyalara kadar birçok konunun aydınlatılmasında yardımcı olmaktadır. Nekropollerin genişlikleri ve yayılım alanları da Antik kentin kuruluşundan buyana kentin sürekliliği hakkında önemli veriler sağlayacaktır.Magnesia kentinde yapılan arazi çalışmalarıyla ve bilimsel çalışmalarla kent hakkında birçok veriye ulaşmaya çalışılmıştır ve halen bu bilimsel süreklilik hız kesmeden devam etmekte olup Kente ait yapılar bir bir ortaya çıkarılmaktadır. Magnesia nekropolleri de bu süreç içerisinde ortaya çıkmayı bekleyen, Magnesia kenti hakkında Sosyo-kültürel bilgileri içeren önemli alanlardır. Yapmış olduğum bu Yüksek Lisans Tezi çalışması da Magnesia nekropolleri hakkında yapılan ilk çalışma olup kente hakkındaki bilgilerimize yeni şeyler katacaktır. Tezin içeriği, amaç-kapsam-yöntem başlıkları altında daha detaylı anlatılmıştır.Magnesia Nekropollerinde tespit edilen mezar tipleri hakkında hazırlamış olduğum tez çalışmam üç ana bölümden ve alt bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Giriş, amaç, kapsam ve yöntem den bahsedilmektedir. İkinci Bölümde; Magnesia antik kenti tarihçesi, Magnesia kazı tarihçesi, Magnesia nekropolleri, nekropollerin konumları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Magnesia nekropllerinde yer alan mezar tipleri hakkında bilgiler, mezar katalogları ve karşılaştırmalar ve sonuç-değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Every death is an early death. Humanbeing has managed to face the realities has never given up seeking for solution fort he realities. Death has been the unknown and enigma of the adventure which takes place among birth, life and death triangle. Even if death contains in itself the hope or alleviation that life goes on in another world, people cry for goings and get happy for comings from past to present. Death has meant leaving the beloved ones and sending him or her to an unknown place for people for ages.In this sense, an idea of a place to reach the dying by making a grave to memorialize the dying has occured. Person becomed sedentary used the land near him. At first, graves were the funeraries called intramural funeraries but as the planned city progressing, this has turned into extramural funeraries. Grave concept makes difference according to diffrerent perioda and cultures in the course of time. These graves present us valuable cues in analyzing social and cultural structures of the societies. In the simpliest term, the process that starts with burrying the body by digging enable to come up the various kind of graves including monumental graves.In ancient Roma and Greek, deaths were respected and the confounder effect of death on living people frightened them. These reasons became effective about burrying the deaths in upstate but it wasn?t as effective as urbanization and burrying in upstate became a strict application with the help of laws. ?Nekropolis? is the cemetery land in upstatefrom the viewpoint of Greek urbanism. Necropoll is formed of death and city words meaning underworld . Necropolls help us with illuminating about social life, economy, religious beliefs, cultural activities of society, ethnicity, daily stuff from past to present. Extensity and range of necropolls will provide important datas about duration of te city from the establishment of the ancient cityA lot of datas have been reached with the help of field survery in Magnesia city and scientific Works and this scientific duration goes on without slowing down and the structures belonging city have been founded out one by one. Magnesia necropolls are important lands including socio-cultural information about city and waiting fort he coming up. The thesis study of post graduate that I have been studying is the first study about Magnesia necropolls and will add new things to our knowledge about the city. The content of the thesis have been explained in detail under the topics, target- scope-method.