Atölye tipi üretimde simülasyon teknikleri ile dinamik çizelgeleme ve atölye simülasyonu
Job shop scheduling problem with simulation method and simulation workshop
- Tez No: 418701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAD TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmamızda atölye tipi üretim sistemleri için bir problem olan üretim planlama ve iş çizelgeleme problemi için simülasyon yöntemi ile dinamik bir model geliştirilmeye çalıştık. Yaptığımız çalışmada ilk olarak hayali bir atölye tasarladık. Atölyemizde 4 iş merkezi bulunmakta ve her iş merkezinde 4'er adet özdeş ve aynı işi yapan makine bulunmaktadır. Atölyemizde 50 farklı ürün üretilmektedir. Oluşturduğumuz atölye Arena simülasyon paket programı ile modellenmiş ve 25 farklı alternatif senaryo hazırlanarak, sonuçlar analiz edilmiştir. Oluşturulan modellerde işlerin sıralanması atölye dışı ve içi olmak üzere 2 noktada belirlenmiştir. Atölye dışındaki Hold modülleri sayesinde iş merkezlerine siparişlerin ilk ataması yapılmıştır. İş merkezleri içerisinde ise Hold modülü ve Kontrolcü adlı yapılar sayesinde işler sıralanarak boş makinelere ataması yapılmıştır. Yapmış olduğumuz bu modeller sayesinde dinamik olarak gelen siparişlerin anlık olarak sıralanması ve üretilmesi sağlanmıştır. Bu sayede sürekli değişebilen dinamik bir çizelgeleme modeline sahip olunmuştur. Burada eğer model gerçek bir atölyede çalıştırılacak olursa modelin girdileri siparişlerin tutulduğu Excel, Access veya bir ERP programından reel zamanda dinamik olarak alınabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to develop a dynamic model with simulation methods for production planning and scheduling problems of workshop-type production systems. In our study, firstly, we have designed an experimental workshop. Our workshop has four work centers and each work center has four identical machines which are doing the same job. Fifty different products are manufactured in our workshop. Constructed workshops were modeled with Arena simulation software package. Prepared twenty five different alternative scenarios' results are analyzed. In our generated models, external and internal jobs sequencing was determined at two points for the workshops. The first assignment of jobs is made with external Hold workshop modules to work centers. And then, internal Holden Modules and Controlers assigned sequenced jobs to empty machines inside of the work centers. Through this model, as we have done dynamic sorting of incoming orders, we have achieved produced instantly. In this way, the continuously dynamic scheduling model is formed. If the model runs in a real workshop; the orders of the model can be maintained dynamically in Excel, Access or an ERP program in the real time.