Çeşitli talep oranları için iş merkezlerine uygun iş gönderme kuralının simülasyon ile belirlenmesi
Determination of suitable job dispatching rule for work centers under various demond raters using simulation
  1. Tez No: 601285
  2. Yazar: HATİCE BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜRŞAD TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Firmalar teknolojide yaşanan değişimleri ve üretim süreçlerindeki geliştirilen yeni teknikleri takip etmek durumunda kalmaktadır. Buna bağlı olarak dinamik bir yapı oluşmaktadır. Kısıtlı kaynakların verimli kullanılabilmesi, yapılan çizelgelemenin değişenken durumlara uyumlu olmasına bağlıdır. Bir çizelgede teslim tarihlerinin uygunluğu sağlanarak, gecikmelerin minimum hale getirilmesi hedeflenir. Makine ve kullanılan teçhizatın verimli kullanılmasıyla, atıl sürelerin minimizasyonu sağlanmış olur ve bu teslimatlarındaki gecikmenin en küçüklenmesi demektir. Müşteri memnuniyeti de buna bağlı olarak artacaktır. Çalışma demir çelik sektörüne ait bir firmada uygulanmıştır. Bu tezde sisteme gelen siparişlerin değişen iş yükünün dinamik çizelgeleme yaklaşımları ile simüle edilmesiyle bir çalışma gerçekleşmiştir. Bunu gerçekleştirmek için sistemin analizinden sonra ARENA simülasyon programı ile model oluşturulmuştur. Sistem yaz, bahar ve kış dönemlerine ait farklı sipariş geliş hızları ile analiz edilmiştir. 6 çeşit sipariş tipi için, 18 farklı senaryo geliştirilerek en uygun model seçilmiştir. Sıralama sistem ve atölye olmak üzere 2 noktada gerçekleştirilecektir. Sonuç olarak istasyonların doluluk oranları ve hat etkinliği daha net hesaplanmıştır. Atıl süre ve darboğaz yaşanan durumlar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies have to follow the changes in technology and the new techniques developed in production processes. Accordingly, a dynamic structure is formed. Efficient use of limited resources depends on whether the scheduling is robust and compatible with changing situations. In a schedule, delays are aimed to be minimized by ensuring that delivery dates are realized correctly. Minimization of idle times is achieved bu usinge machinery and equipment efficiently. The decreasing idle time also results in minimizing the delay in deadlines. Accordingly, the customer satisfaction will increase. This study was conducted in a company operating in the steel and iron industry. In this thesis, the changing workload of a production system the new orders is simulated by using dynamic scheduling approaches. After the analysis of the system, a model is created by ARENA simulation program. The system was analyzed with different order rates for summer, spring and winter periods. For 6 different order types, 18 different scenarios have been developed and the most suitable model has been selected. Sorting will be carried out in 2 points; the system and the workshop. As a result, occupancy rates and line efficiency of the stations are calculated precisely. The idle time and the bottleneck are observed.