Kantorovich tipli bazı lineer pozitif operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties for some linear positive operators of Kantorovich type
- Tez No: 418717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması, modifiye Kantorovich tipli bir operatörün yaklaşım özelliklerini incelemek için dört bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümünde çalışmaya temel olan konu ile ilgili yapılanlar hakkında bilgi verildi ve çalışmanın amacından bahsedildi. İkinci bölümde tezde kullanılacak temel tanımlar, teoremler ve ağırlıklı uzaylarda yaklaşım özellikleri ile ilgili ihtiyaç duyulan teoremler açıklandı. Tezin üçüncü bölüm orijinal olup bu bölümde modifiye Kantorovich tipli bir operatör tanımlandı ve bu operatörün ağırlıklı uzaydaki yakınsaklık özellikleri incelendi. Son bölümde ise sonuçlar ve öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters in order to investigate the approximation properties of a modified Kantorovich-type operators in polynomial weighted space. In the first chapter, information which is what kind of studies were done about fundamental of the subject for this study were given and the purpose of the study was mentioned. In the second chapter, the fundamental definitions, theorems which will be used in this thesis and theorems which are needed about the approximation properties in weighted spaces on were explained. The third chapter of the thesis is original and in this chapter, a modified Kantorovich-type operators in weighted spaces were defined and the approximation properties of these operators were investigated. In the last chapter, conclusions and recommendations were given.