King tipli operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties for certain king type operators
- Tez No: 568628
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Orjinal bölümler tezin üçüncü ve dördüncü bölümlerinde yer almaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde lineer pozitif operatörler ile ilgili bazı temel tanım ve özelliklere yer verilmiştir. Lineer pozitif operatörlerin yakınsaklık koşulları anlatılmış ve tezde kullanılacak olan bazı operatörler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Szasz-Mirakjan operatörlerinin x^2+λx fonksiyonunu koruyan genelleştirmesi ele alınmıştır. Bu operatörlerin şekil koruma özellikleri, lokal ve ağırlıklı yaklaşım özellikleri incelenmiş, bu operatörler için Voronovskaja tipli teorem ispatlanmıştır. Son kısımda ise klasik Szasz-Mirakjan operatörleri ile King tipli operatörlerin yakınsaklık hızları karşılaştırılmıştır ve oluşturulan hata tahmini tablosu ve grafik yardımıyla elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Dördüncü bölümde üstel fonksiyonu koruyan Baskakov-Kantorovich operatörleri tanımlanmış ve bu operatörlerin yakınsaklık özellikleri incelenmiştir. Bu operatörler için de Voronovskaja tipli teorem göz önüne alınmıştır. Beşinci bölümde ise tezde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The original results are presented in third and fourth chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic definitions and certain elementary properties concerning linear positive operators are given. Convergence properties of linear positive operators and some certain operators which are used in the thesis are introduced. In the third chapter, the generalization of Szasz-Mirakjan operators which preserve x^2+λx are presented and their shape preserving properties, local and weighted approximation properties are examined. Voronovskaja type theorem for these operators is proved,as well. In the last section of the chapter, rate of convergence of classical Szasz-Mirakjan operators and King type operators is compared and the results of these two operators are discussed with the the error table and graphic. In the fourth chapter, Baskakov Kantorovich operators which preserve exponential function are introduced and their convergence properties are analyzed. Voronovskaja type theorem for these operators is also investigated. In the fifth chapter, the results obtained in the thesis are discussed.