Biyolojik sinyaller için görgül kip ayrışım yöntemi ile gürültü temizleme
Noise canceling for biological signals using empirical mode decomposition
- Tez No: 418755
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Görgül Kip Ayrışımı (GKA) yöntemi kullanılarak biyolojik sinyallerden Elektrokardiyogram (EKG) sinyalleri üzerinde Elektromiyogram (EMG) gürültüsü; Elektroansefalogram (EEG) sinyalleri üzerinde de Elektrookülogram (EOG) sinyallerine ait gürültülerin temizlenmesi amaçlanmıştır. EKG ve EEG sinyallerine belli oranlarda EMG ve EOG sinyallerine ait gürültüler eklenmiş ve böylece gürültülü sinyaller önce elde edilmiştir. Ardından sinyaller öncelikle Öz Kip Fonksiyonlarına (ÖKF) ayrılmış, ardından çeşitli ÖKF seçim yaklaşımları kullanılarak gürültülü sinyal temizlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen gürültüden arındırılmış sinyallerin sinyal-gürültü oranlarındaki (SNR)ve ortalama karesel hatalarındaki (MSE) iyileşmeler karşılaştırılmıştır. Ayrıca sinyale dalgacık dönüşümü analizi (DDA) de uygulanarak GKA ille başarımları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak GKA yönteminin özellikle 10 dB altı gürültülerde EKG sinyallerinin gürültüden arındırılmasında etkili bir yöntem olduğu ve bu aralıkta yüksek başarım elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this project, it is aimed that noise canceling for biological signal named electrocardiagram (ECG) signal with electomiogram (EMG) signal noise and electroancephologram (EEG) signal with electrooculographic (EOG) signal noise. The identified ratios EMG and EOG noise was added to ECG and EEG signals. Obtained noisy signals were decomposed to their Intrinsic Mode Functions (IMFs). Then noisy signals were studied noise canceling by using various IMF selection methods. The improvements on Signal to NoiseRatio (SNR) and Mean Squared Error (MSE) values of obtained noisy signals were compared. Besides the wavelet transform was applied to noisy signal and achievement of EMD and wavelet transform were compared. As a result it was saw that EMD method is very effectively for noise cancelling on especially the noises are lower than 10 dB.