Sıçanlarda pentilentetrazol ile oluşturulan epilepsiye U vitamininin etkisi
The effect of vitamin U on pentylenetetrazole induced epilepsy in rats
  1. Tez No: 418756
  2. Yazar: GAMZE BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Epilepsi, merkezi sinir sisteminin, kısmen veya tamamen kontrol edilemeyen aşırı aktivitesi ile karakterize olan ciddi nörolojik bir hastalıktır. Epilepsinin, türlerine bağlı olarak, kalp ritmini, kalp atışlarını, kan basıncını, solunum hızını ve formunu, vazomotor aktivitesini, gastrointestinal motilitesini ve sfinkter tonusunu değiştirerek etkili olduğu görülmüştür. Birçok sayıda, deneysel epilepsi ve nöbet modeli geliştirilmiştir. Bu deneysel modeller hayvanlarda elektrik uyarımı, kimyasal konvülsanlar, genetik modeller, yapısal lezyonlar, fiziksel uyaranlar (soğuk, basınç, hipertermi, elektrik) ile oluşturulmaktadır. Epileptojenez; spontan nöbetlerin oluşmasına neden olan moleküler ve hücresel değişikliklerinin kaskadının tetiklenmesi ile sonuçlanan beyin hasarı sürecini ifade etmektedir. İyi karakterize edilmiş hayvan modelleri epileptojenesizin altında yatan temel mekanizmaların anlaşılmasına olanak sağlayabilmektedir. Üstelik bu modeller epilepsi tedavisinde yeni tedavi edici yaklaşımların belirlenmesinde de yararlı olabilmektedir. U vitamininin (S-metil metiyonin sülfonyum klorür), antiülser, antidepresan ve antioksidan özelliklere sahip olduğu belirtilmiştir. Çalışmada, pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulmuş epilepsiye U vitamininin olası koruyucu etkileri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most serious neurological disease and characterized as an uncontrolled excessive activity of the central nervous system totally or partly. Depending one of the type of epilepsy, it has been seen to change cardiac rhythm, heart beating, blood pressure, respiration rate and form, vasomotor activity, gastrointestinal motility and sphincter tonus. A large number of experimental models of seizure and epilepsy have been developed. These experimental models are elicited by chemical convulsants, electrical stimulation, genetic models, structural lesions, physical stimuli (cold, pressure, hyperthermia, electrical) in animals. Epileptogenesis refers to a process in which a brain-damaging insult triggers a cascade of molecular and cellular changes that eventually leads to the occurrence of spontaneous seizures. Well-characterized animal models may allow the understanding of the basic mechanisms underlying epileptogenesis. Moreover, these models might also prove useful in identifying novel therapeutic approaches to treatment of epilepsy. Vitamin U (S-Methyl methionine sulfonium chloride) has been reported to have antiulcer, antidepresan and antioxidant activity. The present study will investigate the possible neuroprotective effects of Vitamin U on pentylenetetrazol (PTZ)-induced seizures in rats.