Türkiye denizlerindeki rüzgar enerjisi potansiyeli ve deniz üstü rüzgar santralleri kurulabilecek bölgelerin belirlenmesi
Determination of offshore wind farm locations of Turkey based on wind energy potential assessment
  1. Tez No: 418787
  2. Yazar: VOLKAN YERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mevlana Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin 55 kıyı bölgesinde rüzgâr enerji potansiyeli değerlendirilmiş ve deniz üstü rüzgâr santrali kurulabilecek bölgeler araştırılmıştır. Deniz üstü rüzgâr santrali kurulabilecek yerler belirlenirken önce ortalama hızı 3 m/s üzerinde olan bölgeler seçilmiş ve daha sonra konum seçimi kriterlerine göre değerlendirilmiştir. 55 kıyı bölgesi içinden kriterleri sağlayan Bozcaada, Bandırma, Gökçeada, İnebolu ve Samandağ bölgelerindeki rüzgâr hızlarının istatistiksel analizleri için Rüzgâr Atlası Analiz ve Uygulama Programı olan WAsP kullanılmıştır. Rüzgâr türbinlerinin muhtemel konumları hakim rüzgâr yönü, deniz derinliği ve kıyıdan uzaklıkları baz alınarak, ağırlıklı rüzgâr yönü dağılım grafiği ve seyir haritaları kullanılarak belirlenmiştir. Seçilen bölgelerde kıyıdan 45 m derinliğe kadar olan uygun denizlerde örnek rüzgâr santrali kurulumu gerçekleştirilip toplam rüzgâr gücü potansiyeli 1.629 MW olarak belirlenmiştir. Denizlerdeki bu potansiyel Türkiye'nin halihazırdaki kurulu rüzgâr gücü potansiyelinin yaklaşık % 40'ına karşılık gelmekte olup Türkiye'de deniz üstü rüzgâr santrali kurulumuyla ilgili çalışmaların hızlandırılması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the offshore wind farm locations based on wind energy potential assessment of 55 coastal regions in Turkey. Suitability of regions with average wind speed of 3 m/s and over for offshore wind farm development is examined based on wind farm location selection criteria. Wind Atlas Analysis and Application Program (WAsP) is used to conduct statistical analysis of wind speeds for the regions that meet location selection criteria including Bozcaada, Bandırma, Gökçeada, İnebolu, and Samandağ. Probable location of wind turbines based on wind direction, sea depth and distance from the shores is determined by using weighted wind direction distribution plots and nautical charts. Total offshore wind power capacity is found to be 1.629 MW based on wind turbine installation within 45 m sea depth at available sea spaces in these regions. The study reveals that offshore wind power capacity corresponds to approximately 40% of the current installed wind power capacity of Turkey and this finding indicates that studies about offshore wind farm installation should be accelerated.