Haliç yüzey suyunun koliform grubu bakteriler açısından incelenmesi
Research of coliform bacteria in the surface water of Golden Horn
- Tez No: 418799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Mikrobiyoloji, Public Administration, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada İstanbul metropolü etkisi altında kalan Haliç yüzey sularının koliform grubu bakteriler açısından mevsimsel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Koliform grubu bakterilerin denizel ortamda kirliliğin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma on istasyonda, Haziran 2012 - Mayıs 2013 tarihleri arasında bir yıl boyunca aylık yüzey suyu örneklemeleri yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bakteriyolojik kirlilik indikatörü olarak seçilen koliform grubu bakterilerin istasyonlardaki aylık dağılım ile birlikte, eş zamanlı olarak sıcaklık, tuzluluk, seki diski, çözünmüş oksijen ve oksijen doygunluk yüzdeleri ölçülmüştür. Böylece örnekleme yapılan istasyonlarda koliform grubu bakterilerin varlığına etki eden çevresel faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma istasyonu olarak seçilen ilk sekiz istasyon, daha önce yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar ışığında belirlenmiştir. Bunlara ek olarak Haliç yüzey sularına olumsuz etkilerini ortaya koyabilmek amacı ile Alibeyköy Deresi ile Kâğıthane Deresi dokuzuncu ve onuncu istasyonlar olarak seçilmiştir. Yağışlı havalarda Haliç havzasında oluşan yüzey suyu ile bu süreçte atık su kanallarından taşan evsel atık sular Haliç'e deşarj olmaktadır. Yaşanılan bu süreçte Haliç'in su kalitesi olumsuz yönde etkilenmektedir. Yapılan koliform ölçüm sonuçları ile diğer parametrelerdeki kaymalar da bu olumsuzluğu yansıtmaktadır. Sonuç olarak Haliç'te Galata Köprüsünden iç kesimlere doğru gidildikçe Haliç yüzey suyunun 100 ml'sindeki koliform grubu bakterilerin sayısal değerinin arttığı Haliç'in insan kaynaklı bakteriyolojik kirlilik altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the seasonal influence of surface water for the coliform bacteria group was aimed to investigate in the Golden Horn, which is in the effect of big metropolis of Istanbul. Coliform group of bacteria are considered as indicative microorganisms as pollution in the marine environment. This study was carried out by sampling monthly of ten stations through out of Golden Horn between June 2012 and May 2013. In addition to coliform group bacterialogical analysis and monthly distribution at stations; simultaneously temperature, salinity, the disc bench, dissolved oxygen and oxygen saturation were measured. Thus, environmental factors that affect the indicator bacteria in the sampling stations were attempted to identify. Eight of selected working stations were determined as a result of previously performed scientific investigations. In addition to the stations of the estuary surface waters, the ninth and tenth stations were selected in Alibeyköy and Kâğıthane Creeks, with the aim to reveal the negative effects of the creeks. During rainy days, polluted storm flow and some domestic wastewater overflowing from sewers are discharged to the estuary. Those water adversely affect water quality in the estuary. Coliform measurements and also other parameters reflect this negativity. As a result of the measurements, it has been seen that from Galata Bridge on the Golden Horn estuary towards inland surface water, coliform group of bacteria has been increasing in 100 ml sample volumes.