Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesindeki K1 ve K2 sondaj kuyularının jeolojik jeofizik ve su karakteristiği açısından incelenmesi
The examination of K-1 and K-2 drilling wells located in 2nd Sakarya Organized Industrial Zone by means of geological, geophysical and water characteristics
  1. Tez No: 561378
  2. Yazar: KÜBRA HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİK RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Geophysics Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemiz yer üstü su kaynalarında olduğu gibi yer altı su kaynakları açısından da zenginlik arz etmektedir. Bölgenin jeolojik topografik yapısı ve iklimi yer altı su seviyesi etkisiyle kuyu suyu ve kalitesi arasında doğrusal bir bağlantı meydana gelmektedir. Ham su, yumuşak su,soğutma sularının ph ve iletkenlik arasındaki ilişkisine bakıldığında yılın ilk 6 ayında dalgalanmaların olduğu, son 6 ayında ise aralık ayı hariç fazla bir dalgalanmanın olmadığı tespit edilmiştir. Yağış ve karların erime döneminde çevresel etkilerle suyun içerisindeki minerallerin çok fazla değiştiği görülmektedir. Bu da akiferin yüzeysel akış, yağış rejiminden çok etkilendiği sonucu çıkmaktadır.Yer altı su seviyesinin yüksek oluşu ,bölgenin litolojik yapısı ve tabakaların gevşekliği sebebiyle kuyulara koliform ve yüzey kirliliği hızlıca nüfüs edebileceği tespit edilmiştir. Yeraltı suyunun miktarını ve beslenmesini, yağış miktarı, yüzeyin eğimi, bitki örtüsü ve taşların geçirimlilik özelliği belirler. Bol yağışlı ve zemini geçirimli taşlardan oluşan alanlarda yer altı suyu fazladır. Az yağış alan, eğimi fazla ve geçirimsiz zeminlerde ise, yer altı suyunun oluşumu zordur. Kum, çakıl, kumtaşı konglomera, kalker, volkanik tüfler, alüvyonlar, geçirimli zeminleri oluşturur. Bu nedenle alüvyal ovalar ve karstik yöreler yer altı suyu bakımından zengin alanlardır. Kil, marn, şist, granit gibi taşlar ise geçirimsizdir. Yer altı suyu oluşumunu engeller. Yeraltında biriken sular Taban suyu Artezyen Karstik Yeraltı Suyu olarak bulunur. Bu çalışma kapsamında detay mühendislik tarafından yapılan ,66 adet zemin sondaj çalışması, 40 adet sismik kırılma çalışması, 30 adet DES çalışmasından yararlanılarak inceleme alanın yapısı ortaya konulmuştur. Tüm çalışmalar sonucunda elde edilen veriler,bölgenin yapısının kuyu sularının su karakteristiğini ve soğutma sistemlerindeki kullanım olanağını ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country has a wealth of underground water resources as well as above ground water resources. The geological topographic structure and climate of the region and the ground water level effect result in a linear connection between the well water and its quality. When the relationship between raw water, soft water, cooling water ph and conductivity is examined, it has been observed that fluctuations occurred in the first 6 months of the year and that in the last 6 months there was not much fluctuation except December. During the precipitation and snow melting period, it is seen that the minerals in the water change too much due to environmental effects. This results in the aquifer's superficial flow and precipitation regime. Due to the high ground water level, the lithological structure of the region and the looseness of the layers, coliform and surface pollution can be rapidly penetrated into the wells. Where groundwater flows spontaneously to the ground source The amount and feeding of groundwater, the amount of precipitation, the slope of the surface, the vegetation and the permeability of the stones are determined. Groundwater is abundant in the areas consisting of rainy and permeable stones. In the case of low rainfall, high slope and impermeable ground, the formation of groundwater isdifficult. Sand, gravel, sandstone conglomerate, limestone, volcanic tuffs, alluviums form permeable soils. Therefore alluvial plains and karstic areas are rich in groundwater. Stones such as clay, marl, schist and granite are impermeable. It prevents the formation of groundwater. The water accumulated in the ground is found as Groundwater Artesian Karstic Groundwater. Within the scope of this study made by detay engineering, 66 pieces ground drilling operation, 40 seismic refraction studies and 30 DES studies were used to determine the structure of the study area. The data obtained as a result of all studies, the water characteristics of the well water of the region and the possibility of use in cooling systems have been demonstrated.