Liner taşımacılıkta dış ticaret operasyon işlemlerinin lojistik süreçlerinin incelenmesi ve Ambarlı limanı örneği
The investigation of logistics processes of the foreign trade operations in Liner transportation and a case study: Ambarli port
- Tez No: 418814
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada; Denizyolu taşımacılığından yola çıkılarak Liner taşımacılık inceleme konusu yapılmıştır. Daha sonra ise; Liner taşımacılık çerçevesinde, dış ticaret işlemlerinin ve taşıma işleri komisyoncuları - Forwarder aracılığı ile lojistik faaliyetlerin nasıl yapılması gerektiği üzerinde durulduktan sonra, liman operasyon faaliyetlerinin dış ticaret ve liner taşımacılık ile olan ilişkisi inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmanın örnek uygulama kısmında ise, TOLL Forwarding İşletmesi ile ortak bir çalışma yapılarak İstanbul Ambarlı Limanı' nda mevcut liner taşımacılık uygulamalarının ne şekilde yürütüldüğü gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the liner transportation has been investigated by using maritime transportation (ocean freight) as a starting point. The next step in the study was the investigation of foreign trade operations, transporting brokers, how should logistics activities be done through forwarder, and the relationship between foreign trade and liner transportation with port operation activities within the framework of liner transportation. The empirical part of the study was carried out in İstanbul Ambarlı Port in collaboration with TOLL Forwarding Enterprice. In this part of the study, the current liner transportation activities in Ambarlı Port were studied.