Türkiye'de deniz turizminde ürün farklılaştırması ve kalite yönetimi
Product differentiation and quality management in Turkish marine tourism
- Tez No: 418813
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Turizm, İşletme, Marine, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Küresel turizm pazarında deniz turizminin önemi her gecen gün daha da artmaktadır. Ülkemiz önemli deniz turizmi kaynaklarına sahiptir. Kıyı yapısı, iklimi, insan kaynağı ve dünyanın başka bir bölgesinde olmayan ahşap yat filosu ile benzersiz özelliklere sahiptir. Sahip olunan bütün bu özellikler ile kıyaslandığında deniz turizminin ülke ekonomisine katkısı düşük düzeydedir. Sektördeki marinacılık dışındaki işletmeler faaliyetlerini sürdürmekte zorlanmaktadırlar. Deniz turizmi sağlayacağı direkt gelirin yansıra dolaylı olarak birçok sektörün gelişmesini ve istihdamın artmasını sağlamaktadır. Özelikle yat inşa sanayiini lokomotifi konumundadır. Bütün bu nedenlerden dolayı ülkemiz için stratejik bir öneme sahiptir. Doğru yönetildiği takdirde ülkeye sağladığı gelirin sürekli artması ve bu gelirin hiç tükenmemesi gibi özelliklere sahiptir. Geleneksel iş yapış şekilleri ile faaliyetlerini sürdüren bu işletmelerin doğru yönetilmesi, doğru stratejiler geliştirmesi ve modern yönetim teknikleri ile mümkündür. Deniz turizmi için en doğru strateji farklılaştırma stratejisi olarak karşımıza çıkarmaktadır. Ülkemizdeki deniz turizmi işletmeleri belirledikleri bu strateji ile küresel deniz turizmi pazarında ve Akdeniz çanağında rekabet üstü bir konuma gelebilecektir. Ürün farklılaştırması; ürün bileşenlerini ek hizmetlerle çeşitlendirmek ve bazı fonksiyonel değişikliklerle olabileceği gibi en önemli ürün farklılaştırması kalite yönetim sistemi ile gerçekleşmektedir. Deniz turizmi ürünlerinden yüksek katma değer elde edilmesi, ürün farklılaştırması ve kalite yönetimi ile sağlanabilir. Deniz turizmi sektörünün geleceği için ürün farklılaştırması ve kalite yönetiminin geliştirilmesi bir ihtiyaçtan çok zorunluluktur.
Özet (Çeviri)
Developing Maritime tourism is taking more important part in the Global tourism sector day by day. Our country has important touristic resources in lieu of maritime. It has significant features like; coastal structure, climate, human resources, and fleet of wooden yachts which is unique in the world. In contrary having such huge number of features, share of maritime tourism is rather lower in cumulative economics of the country income. Except for yacht marinas, all other parts of maritime tourism companies are trying to survive in hard conditions. Besides direct profits, maritime tourism sector results development of subsidiary sectors and relevant employment. Especially yacht construction is the locomotive of the whole sector. Considering all above important features, maritime tourism is strategically important for the economy of country. In case of proper management, a continuous profit and an endless income to the economy must be considered. It's possible to manage such traditionally management companies with developing true strategies and modern management technics. The most correct technology is the differentiation strategy in maritime tourism. Our maritime tourism companies could be in higher level in world maritime tourism market and Mediterranean basin with such strategies. Production differentiation could be possible with quality management system as well as differentiation of production components with additional services. To gain high added value will be possible with production differentiation and quality management. Production differentiation and development of quality management is must for the future of maritime tourism sector is rather than a need.