Palm metil ester–diesel-biyoetanol karışımlarının ve yakıt sistemi ayarlarının motor performansına etkisinin araştırılması
Research of effects on engine performance of palm methyl ester-diesel-bioethanol blends's and fuel system adjusting
- Tez No: 418858
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Ham Palm yağından elde edilen palm metil esterinin belirli oranlarda Dizel, Biyoetanol, Etanol ve Katkı maddesi ile karıştırılarak hem yakıtların hem de motor ayarları ve yakıt sistemi ayarlarının motor performansı üzerine etkileri belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Yapılan çalışmalar 4 silindirli 1900 cc Turboşarj beslemeli Common-Rail sistemine sahip olan 105 BG gücünde bir dizel motor ile gerçekleştirilmiştir. Daha sonra motor ayarları ve yakıt sistemi yeniden bakıma alınarak kalibre edilmiştir. Motor dinamometresi kullanılarak motor performans ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak incelenmiştir ve 3 tekrar ile yapılarak sonuçların ortalamaları alınmıştır. Sonuçlar detaylı olarak incelenip istatistiksel analizleri yapılmış ve ek olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, blends of palm methly ester (acquired crude palm oil) with Diesel, Bioethanol, Ethanol and Fuel additive mixing certain volumetric ratios. Goal of this study is research of effects on engine performance both fuels and engine system adjusting and fuel system adjusting. Experiments performed with 1900 cc 4 cylinders and 4 stroke 105 HP diesel engine and it equipped with common-rail system. Hydroulic Engine dynamometer used for performance measurements. Results performed 3 times and avarage values evaluated. Results are evaluated and statistical analyses are attached