Altnormal indisleri üzerinde bir sınıra sahip periyodik çözümlü gruplar
Periodic soluble groups which have a bound on their subnormal indices
- Tez No: 4394
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ALTNORMAL ÎNDÎSLERÎ ÜZERİNDE BÎR SINIRA SAHİP PERİYODİK ÇÖZÜMLÜ GRUPLAR (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet ARIKAN GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1988 \ ÖZ Bu çalışmada D.Mc. Dougall'm“The subnormal structure of some classes of soluble groups”, başlıklı makalesi ve C. Casolo'nun“Periodic soluble groups in which every subnormal subgroup has defect at most two”başlıklı makalesi incelenmiştir. Birinci makalede Is, PL, P.'L, PAL grup sınıfları tanıtılmış ve altnormal in disleri üzerinde bir sınıra sahip çözümlü p-grupları için çok önemli teoremler incelenmiştir. İkinci makalede Özel olarak periyodik, çözümlü B_ grupları ele alınmış tır. Bu makalede LEMMA 3.5 in ispatının bir yerinin an laşılması mümkün olmamış, bu nokta açıklığa kavuşturula rak ispat anlaşılır duruma getirilmiştir. İkinci makale de elde edilen en Önemli sonuç şudur :“B2 de periyodik ve hiperabeliyan bir grubun deri ved uzunluğu en çok 10 dur”. -II-
Özet (Çeviri)
PERIODIC SOLUBLE GROUPS WHICH HAVE A BOUND ON THEIR SUBNORMAL INDICES (M.Sc. Thesis) Ahmet ARIKAN GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1988 ABSTRACT In this wor3; we studied the paper of D.Mc. Dougall entitled“The subnormal structure of some classes of soluble groups”and the paper of C. Casolo entitled“Pe riodic soluble groups in which every subnormal subgroup has defect at most two”. In the first paper L, PL, P*L, PAL classes are introduced and some very important theorems of soluble p-groups which have a bound on their subnor mal indices are considered. In the second paper, in par ticular periodic soluble B~ groups are considered. In this paper a part of the proof of LEMMA 3.5 was not very clear. It was corrected and expressed in a clear and understandible form. The most important result of Casolo:1 s paper is the following:“ A periodic hyperabelian group in B2 has derived length at most 10 ”. -Ill-