Buğdaydan izole edilen bakteriyel çizgi yanıklığı etmeni Xanthomonas translucens'in moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of Xanthomonas translucens causes bacterial leaf streak blight isolated from wheat
- Tez No: 418860
- Danışmanlar: DOÇ. KUBİLAY KURTULUŞ BAŞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, buğday hastalıkları içinde büyük öneme sahip olan, tohumla taşınan, tohum kalitesi ve ürün üzerinde büyük zararlara ve ayrıca uygun şartlar altında epidemilere sebep olan Xanthomonas translucens isimli bakteriyel patojenin, moleküler metotlarla karakterizasyonunun yapılarak bölge için öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bölgemizde klasik yöntemlerle yapılan tanılama testleriyle etmenin patovarları şu ana kadar belirlenememiştir. Hastalıklar ile uygun mücadele stratejilerinin geliştirilmesi öncelikle etmenin doğru tespitine bağlıdır. Bu amaçla yürütülen çalışmada, X. translucens'in patovarları, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve brom bitkilerinde yapılan patojenisite testlerinin yanı sıra klasik PCR, REP-PCR, ERIC PCR, BOX PCR, IS- PCR yöntemleriyle de moleküler düzeyde karakterize edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, çalışmada kullanılan 70 X. translucens izolatının 68 adedi X. t. pv. translucens ve sadece 2 adedi ise X. t. pv. undulosa olarak tanılanmıştır. X. translucens' in sebep olduğu bakteriyel çizgi yanıklığı hastalığının doğru ve kısa sürede tanılanması ile tahıllarda mücadele yöntemlerinin ve ıslah programlarının geliştirilmesi kolaylaşacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, a pathogen called by Xanthomonas translucens, having great importance among the wheat diseases, transmitted by seeds, causing to important losses on seed quality and yield and epidemics under favorable conditions, was aimed characterization of the pathogen by molecular methods and also to execute importance of the pathogen for the region. In our region, pathovars of the pathogen couldn't be determined by traditional methods so far. The development of appropriate control strategies with the disease primarily depends on the accurate identification. In the search going on with this purpose, pathovars of X. translucens were characterized by pathogenicity tests on wheat, barley, oat, rye, triticale and bromus plants, and also in molecular level using classical PCR, REP-PCR, ERIC-PCR, BOX-PCR, IS- PCR techniques. According to obtained data, it was identified 68 isolates as X. t. pv. translucens and only 2 isolates as X. t. pv. undulosa from totally 70 X. translucens isolates. Development of control methods and improvement programs in cereals will facilitate, through accurate and in short time identification of bacterial leaf streak blight disease caused by X. translucens.