Kentsel sağlıklaştırma çalışmalarında koruma sorunlarına kullanıcı odaklı yaklaşım Osmaniye Rahime Hatun Meydanı analizi
Urban improvement protection issues in their work on the user-oriented approach Osmaniye Rahime Hatun Square analysis
- Tez No: 418869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kentler, kent bütünü içinde zamanla değişen kullanım biçimleri için yapısal ve dokusal açıdan yetersiz kalmaktadırlar. Bu tür gelişmeler dokuda kentsel, sosyo ekonomik-kültürel ve mimari ölçekte sorunlar oluşturmaktadırlar. Kentlerin barındırdığı sorunların giderilmesine yönelik, uygulanabilecek müdahale yöntemleri değişimler göstermektedir. Müdahale gerektiren kentsel çevrelerin sağlıklaştırılmasında, verilerin bütün olarak değerlendirilmesi, ''kullanıcı odaklı'' bakış açısı ile ele alınması, olumlu sonuçlara ulaşmakta önem taşımaktadır. Kentsel çevrelerin kullanıcı odaklı sağlıklaştırıldığı örneklerde benzer yaklaşımlarla, fiziki ve sosyal verilerin beraber değerlendirildiği, kullanıcıların sorunlarını gidermeye yönelik çözümler oluşturan müdahale yöntemlerinin öne çıkarıldığı görülmektedir. Çalışma kapsamında; kullanıcı odaklı kentsel sağlıklaştırma çalışmaları için bir yöntem önerilmiştir. Bu yöntem dahilinde, çalışmaların kent ölçeğinde, sosyo ekonomik-kültürel ölçekte ve mimari ölçekte analiz edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu öneri, yurt içinden ve dışından örneklerle desteklendikten sonra araştırma alanı olarak belirlenen Osmaniye Rahime Hatun Meydanı üzerinde değerlendirilmiştir. Yöntem dahilinde Rahime Hatun Meydanı, kent ölçeğinde, sosyo ekonomik-kültürel ve mimari ölçekte analiz edilmiştir. Araştırma alanında kullanıcı memnuniyeti“Anket Yöntemi”ile irdelenmiştir. Uygulanan“Anket Yöntemi”, alanın daha detaylı anlaşılmasına ve alanla ilgili daha sağlıklı analizler yapılmasına imkan tanımıştır.
Özet (Çeviri)
Urban environments fall short in terms of structure and configuration for the forms of using in the city which changes in time. Such developments create urban, socio-economic, cultural and architectural problems in the configuration. Feasible intervention methods aimed at solving the problems which urban environments contain have shown changes. In order to ameliorate urban environments requiring intervention, evaluation of the data as a whole, handling with user-centered point of view have importance for coming to positive conclusions. With similar approaches in the examples where urban environments have been ameliorated in a user-centered way; it is observed that physical and social data are evaluated jointly, intervention methods which offer solutions to solve the problems of users are put forward. The working area located in an important place for Osmaniye province has caused some results which will negatively affect the usage of Rahime Hatun Square Urban Design Project area. In the area, social construction has changed hands, change in the function has affected the usage of the area negatively, no solutions to maintain the area in the design have been offered. Workings are conducted in a limited area with Atatürk Street in the North, Palalı Süleyman Street in the South, Ş.Ahmet Tıraş Street in the East and 9002. Street in the West. In the working, the conditions of the area before and after 2011 are examined and transferred with documents. Also in the working, ameliorating urban environments with user-centered approaches by evaluating the problems, its maintenance the active being in the city as a living whole which can protect its features.