Konya kuzeybatısındaki Kızılören (Üst triyas-alt jura) formasyonundaki dolomitlerin sedimantolojik ve jeokimyasal incelenmesi
Sedimentologic and geochemicial investigation of dolomites in the Kizilören (Upper triassic-lower jurassic) formation at the northwest of Konya
  1. Tez No: 418874
  2. Yazar: LEVENT KENAN KİBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MÜJDAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Konya batısında yer alan Kızılören formasyonuna ait dolomitlerin (Üst Triyas – Alt Jura) petrografik ve jeokimyasal bakımdan sedimanter özelliklerinin belirlenmesine yöneliktir. Kızılören formasyonu, dolomit, kalsitik dolomit, dolomitik kireçtaşı ve kireçtaşından oluşmaktadır. Kızılören formasyonu dolomit tipleri petrografik olarak: (1) unimodal, çok ince – ince kristalin planar-s (subhedral) mozayik dolomit, (2) orta – iri kristalli planar-e (öhedral) mozayik dolomit, (3) orta kristalli planar-e (öhedral) replase dolomit, (4) unimodal, orta – iri kristalli non-planar-s-a (subhedral-anhedral) mozayik dolomit, (5) ince kristalli planar-e-s (öhedral-subhedral) mozayik dolomit, (6) polimodal planar-e-s (öhedral-subhedral) mozayik dolomit, (7) iri – çok iri kristalli non-planar-c (çimento) sadle dolomit ve (8) mikrobreşik dolomit şeklinde tanımlanmıştır. Kızılören formasyonu Sr içeriği (erken dolomitler 96-236 ppm ve geç dolomitler 48-90 ppm) sırasıyla karışım zonu dolomitleri ve gömülme dolomitleri Sr değerleri ile tutarlıdır. Kızılören formasyonu Na içeriği (erken dolomitler 117-292 ppm ve geç dolomitler 58-117 ppm) de sırasıyla karışım zonu dolomitleri ve gömülme dolomitleri Na değerleri ile tutarlıdır. Erken diyajenetik dolomitler -0,17 ile -3,70 PDB δO18 ve +1,56 ile +2,99 PDB δC13 değerlerini sergilerken, geç diyajenetik dolomitler -4,13 ile -5,83 PDB δO18 ve -0,37 ile -1,63 PDB δC13 değerlerini sergilemektedir. Kızılören formasyonu dolomit örneklerinin çoğu nadir toprak elementlerince orijinal kireçtaşlarına benzer özellik gösterirken, bir örnek zenginleşme, birkaç örnek de fakirleşme göstermektedir. Örneklerin çoğunda negatif Ce anomalileri gözlenmesi yükseltgen ortamdaki dolomitleşmeyi önerirken, birkaç örneğin de pozitif anomali göstermesi indirgen ortamdaki dolomitleşmeyi belirtmektedir. Ayrıca Kızılören formasyonu dolomitlerinin bütün örneklerinin pozitif Eu anomalisi göstermesi indirgen şartları ve/veya hidrotermal etkiyi ifade etmektedir. Kızılören formasyonu karbonatlarında gözlenen Mo/U oranları, Ni/Co oranları V/Cr oranları ve U/Th oranları Kızılören formasyonu karbonatlarının oksik – anoksik şartların herikisini de yansıttığını ifade etmektedir. Sonuç olarak, Kızılören formasyonu dolomitlerinin özellikleri erken diyajenezde sığ gömülmeli karışım suyu alanında ve geç diyajenezde orta - derin gömülme alanındaki havzasal tuzlu sulardan oluşumu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the sedimentary properties of dolomites (Upper Triassic-Lower Jurassic) in terms of petrography and geochemistry, which belong to the Kızılören Formation existing at the west of Konya City. The Kızılören Formation is occurred dolomite, calcitic dolomite, dolomitic limestone and limestone. Various dolomite types of the Kızılören Formation include as petrographic: type 1) unimodal, fine to very fine crystalline planar-s (subhedral) mozaic dolomite, type 2) medium to coarse crystalline planar-e (euhedral) mozaic dolomite, type 3) medium crystalline planar-e (euhedral) replasive dolomite, type 4) unimodal, medium to coarse crystalline non-planar-s-a (subhedral-anhedral) mozaic dolomite, type 5) fine crystalline planar-e-s (euhedral-subhedral) mozaic dolomite, type 6) polymodal planar-e-s (euhedral-subhedral) mozaic dolomite, and type 7) coarse to very coarse crystalline non-planar-c (cement) sadle dolomite, and type 8) ) micro-breccia dolomite. The Sr content in the Kızılören Formation (96 to 236 ppm in the early dolomites, and 48 to 90 ppm in the late dolomites, respectively) is compatible with the Sr concentration mixing-zone, and burial dolomites, respectively. The Na content in the Kızılören Formation (117 to 292 ppm in the early dolomites, and 58 to 117 ppm in the late dolomites, respectively) is compatible with the Na concentration mixing-zone, and burial dolomites, respectively. The investigated dolomites exhibit -0,17 ile -3,70 PDB in δO18 values relative to their δC13 values (+1,56 ile +2,99 PDB) in the early diagenetic dolomites. The late diagenetic dolomites display -4,13 ile -5,83 PDB in δ O18 values relative to their δC13 values (-0,37 ile -1,63 PDB). Most of the Kızılören Formation dolomite samples show similar characteristics to the original limestone in terms of rare earth elements. However, an example shows enrichment, and a few examples shows reducing. The negative Ce anomalies observed in most of the examples are suggested to dolomitization in oxidized conditions, but a few examples showing the positive anomalies indicate to dolomitization in reduced circumstances. In addition, all samples of the Kızılören Formation dolomites are showed positive Eu anomalies that this is suggested reducing conditions and/or hydrothermal effect. Observed Mo/U, Ni/Co, V/Cr and U/Th ratios in the Kızılören Formation carbonates are showed from the oxic to anoxic conditions. As a result, features of the Kızılören Formation dolomites have been formed as early diagenetic at marine-meteoric mixing environment with shallow burial, and as the late diagenetic at the medium-deep burial depths.