Ağır atomik çekirdeklerinin farklı uyarılma enerjilerindeki parçalanma özellikleri
Fragmentation properties of heavy atomic nuclei at different excitation energies
  1. Tez No: 418878
  2. Yazar: HABİBE DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sıcak çekirdeğin parçalanması sonucu açığa çıkan ürünler çekirdeğin iç yapısıyla ilgili ilgili birçok bilgi elde edilebilmektedir. Uyarılmış atomik çekirdeklerin parçalanma mekanizmasını ve parçalanma ürünlerini çalışmak için birçok reaksiyon modeli vardır. Bu modellerden birisi de istatistik çok katlı parçalanma (SMM) modelidir. Bu çalışmada istatistik fizik kavramları ve İstatiksel Çok Katlı Parçalanma modeli baz alınarak 197Au ve 124La çekirdekleri ele alınmış ve bu ağır iyonlar için kütle dağılımı, yük dağılımı, kalorik eğri, entropi ve bu özelliklerin uyarılma enerjisine göre değişimi incelenmiştir. Hesaplamalarda nükleon başına uyarılma enerjisi değerleri olarak Ex=1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 MeV/n değerlerini alındı. Bu çalışmada O ve C çekirdeklerinin izotop dağılımlarını çeşitli yüzey gerilim enerjisi katsayısı değerleri için hesaplandı. Yüzey gerilimi parametresi azaldıkça izotop dağılımın genişlediği görülmüştür. Hesaplamalarda yüzey gerilim katsayısı için B0= 17,18,19 MeV değerlerini kullandık. Hesaplama sonucunda yüzey gerilim katsayısının oluşan parçacıkların dağılımlarını etkilediği gözlenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçları deneysel verilerle karşılaştırdık ve sonuçların uyumlu olduğunu gözlendi.
Özet (Çeviri)
With the help of the properties of fragments which are derived from the disintegration of hot nuclei, it is likely to bring information about inside of the nuclei. There are many reaction models to study the mechanisms of fragmentation and decomposition products of excited atomic nuclei. One of these models is Statistical Multifragmentation Model (SMM).In this study.following the consepts of statical physics and Statistical Multifragmentation Model 197Au and 124La nuclei are discussed and mass distribution,charge distribution, caloric curve and entropy parameters were investigasted according to the excication energy. For the excitation energy values we have taken Ex = 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 MeV / n. In this study, we have calculated the isotopic distributions of C and O at surface tension energy values. It is seen that the isotopic curves widen with decreasing values of surface tension parameters. As a result, we observe that surface tension values, B0=17,18,19 MeV, produce significant changes in the product yields for the values of excitation energies Ex = 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 MeV / n. We compared our results with experimental data and it was seen a good agreement.