Gazaltı kaynak parametrelerinin kaynak mukavemetine etkilerinin araştırılması
Researching the effect of welding parameters to welding strength
- Tez No: 418880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SERHAT ERSOYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, gazaltı kaynak parametrelerinden kaynak akımı, kaynak gerilimi, kaynak hızı ve kaynak yönünün, bağlantı mukavemetine etkileri araştırılmıştır. Kaynak işlemi için ana malzeme olarak S700MC kalite malzeme kullanılmıştır. Kaynak yönü haricindeki parametreler için düşük orta ve yüksek değerler seçilip, birbiri ile karşılaştırılmıştır. Bu işlemler sağ ve sol kaynak için ayrı olarak yapılmıştır. Elde edilen bağlantıların ultrasonik muayene ile kontrolü yapıldıktan sonra kaynak dikiş profilleri ve nüfuziyetleri incelenmiş, çekme ve eğme deneyleri ile mukavemetleri belirlenmiş ve nedenleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work investigated gas welding parameters as welding current, welding voltage, welding speed and welding directions efects to bond strength. For the connections S700MC quality material choosen. These operations made separatly for right and left welding. After the checking by ultrasonic examinations of the obtained connnections, searched welding seam profiles and dilution, determined resistances with tension and bending test and also expound reasons.