Gazaltı kaynağı ile birleştirilen farklı otomotiv çeliklerinin mikroyapı ve çekme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and tensile properties of different automotive steels joined by gas metal arc welding
  1. Tez No: 902358
  2. Yazar: ÇAĞRI ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ELİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, SPH270-C ile SPH440-OD otomotiv çelikleri Metal Aktif Gaz (MAG) kaynağı yöntemiyle birleştirilip numunelerin mikroyapısı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. 9 farklı kaynak kombinasyonunda farklı tel hızı, kaynak gerilimi değerlerinde kaynak işlemi uygulanmıştır. Kaynak numunelerinden lazer kesim yöntemi ile deney numuneleri elde edilmiştir. Mikroyapı incelemeleri optik mikroskopta gerçekleştirilmiştir. Mekanik özelliklerin değerlendirilmesi amacıyla çekme deneyi ve Vickers sertlik ölçümleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, farklı kaynak parametrelerinin çekme mukavemetini, yüzde uzamayı ve kaynak dikişini etkilediği gözlenmiştir. En yüksek çekme dayanımı C3 kodlu numunede (6 m/dak tel hızı, 19 V kaynak voltajı parametreleri) gözlenirken, en düşük çekme dayanımı A3 kodlu numunede gözlenmiştir. En yüksek uzama yüzdesi değeri B2 kodlu plakada, en düşük ise A3 kodlu plakada meydana gelmiştir. Genellikle kaynak gerilimi kademeli olarak artırılıp, tel hızının sabit tutulduğu durumlarda kaynak dikişi genişlemiştir. Kaynaklı plakalarda kopmalar SPH270-C esas metalinde gerçekleşmiştir. Mikroyapı incelemelerinde esas metalden kaynak metaline doğru ilerledikçe tane irileşmesi ve sıklığın artığı görülmüştür. Ayrıca sertlik değerleri esas metalden kaynak metaline doğru artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, SPH270-C and SPH440-OD automotive steels were joined by Metal Active Gas (MAG) welding method and the microstructure and mechanical properties of the samples were investigated. Welding was performed at different wire speed and welding voltage values in 9 different welding combinations. Test samples were obtained from the welding samples by laser cutting method. Microstructure examinations were carried out with an optical microscope. Tensile tests and Vickers hardness measurements were applied to evaluate the mechanical properties. As a result, it was observed that different welding parameters affected the tensile strength, percentage elongation and weld seam. The highest tensile strength was observed in the C3-coded sample (6 m/min wire speed, 19 V welding voltage parameters), while the lowest tensile strength was observed in the A3-coded sample. The highest percentage of elongation value occurred on the B2-coded plate, and the lowest was on the A3-coded plate. Generally, when the welding voltage is gradually increased and the wire speed is kept constant, the weld seam is widened. In welded plates, ruptures occurred in the SPH270-C base metal. In microstructure examinations, it was observed that grain coarsening and density increased as the base metal moved towards the weld metal. In addition, the hardness values increased from the base metal to the weld metal.