Çelik yapılarda kullanılan kolon taban levhalarının analitik olarak incelenmesi
Analytical investigation of column base plates used in steel structures
  1. Tez No: 418885
  2. Yazar: PINAR SALAHALDIN HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNNUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, çelik yapılarda taşıyıcı sistem davranışını önemli oranda etkileyecek olan çelik kolon ayağı-temel birleşim bölgesinde kullanılan taban levhalarının tipleri hakkında detaylı bir açıklama yapılmış, bu konu hakkında mevcut LRFD ve ASD yöntemlerinde kolon taban levhasının hesabı için önerilen hesap esasları incelenmiştir. Tek katlı bir sanayi yapısı ve 6 katlı bir binanın SAP2000 ʼde iki boyutlu analizi yapılarak temele gelen yükler belirlenmiş ve bu yüklere göre açıkta kolon taban levha boyutlarının tasarımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, belirlenmiş olan yapı temeli ve kolon taban levhası birleşim detayları için ASDIP-steel programı kullanılarak kolon-taban levha bağlantısında hesap kontrolü yapılmıştır. RFEM 5.05 programı kullanılarak beş farklı tipte kolon taban levha birleşimi için sonlu eleman yöntemiyle analiz yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Buna göre en iyi davranış rijitleştirilmiş kolon taban levha birleşiminde, en zayıf davranış ise taban levha kalınlığının azaltılmış olduğu tipte elde edilmiştir. Ayrıca, kolon ayağı uygulamalarında yapılan hatalar ile ilgili örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, steel column base plate that can be influence the total behavior of steel building types was studied. The base plate design procedure according to LRFD and ASD methods were studied, one story industrial building and 6-stories building two dimensional analysis was done in SAP2000 program and the support reactions that obtained from analysis results was used to evaluate the exposed column base plate dimensions. The base plate dimensions and column base plate connection details were controlled in ASDIP-steel program. In RFEM 5.05 program finite element analysis for five different column base plate connection types was done and results were evaluted. From results, the best bahaviour was obtained in stiffened column base plate connection, the undesired bahaviour was obtained when base plate thickness was least from that used in other column base plate connections. Examples were given for the mistake which done in practice in column base plate connections.