Çelik yapılarda kullanılan kolon taban levhalarının ve ankrajlarının analitik olarak incelenmesi
Analytical investigation of column base plates and anchorings used in steel structures
  1. Tez No: 539479
  2. Yazar: MUSTAFA ATILGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Özellikle son yıllarda meydana gelen depremler, önde gelen mühendislerin ve bilim adamlarının yapılardaki özel birleşim noktalarına dikkatlerini çekmiştir. Yapıdaki birleşimlerin kapasiteleri bütün yapıya ait kapasiteyi önemli ölçüde belirlediğinden, mühendisler yük altında yeni bağlantılar tasarlamaya ve limit durumlarını belirlemeye çalışmaktadırlar. Çelik yapılarda kolon taban levhalarının birleşimleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, kolon-temel birleşim yerinde kullanılan taban levhası, ankraj ve bulonlar üzerinde detaylı bir açıklama yapılmış ve taban levhasının tasarımı için önerilen tasarım hesapları incelenmiştir. Farklı kalınlıklarda taban levhaları, farklı sayıda ankraj çubukları ve farklı kolon profillerinden üretilen birleşimler statik yükler altında analiz edilerek, elemanlar üzerinde oluşan gerilme ve deformasyonlar bakımından karşılaştırmalı sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Especially the earthquakes which have been occurred in recent years, lead engineers and scientists to give their attention to the special joints in structures. Because the capacities of the connections in the structure almost defines the whole structure's capacity, engineers try to design new connections and determine their limit states and capacities under loading. Column base plates connections have great importance in steel structures. In this study, a detailed explanation was given on the base plate, anchor and bolts used at the column-the foundation connection and the proposed design calculations for the base plate design were examined. Different types of column base plate connections having different thickness of base plate, different number of anchor rods and different type of column profile, are studied and comparative results are introduced in terms of stress and and deformations.