Çok katlı çelik yapılarda ekonomik taşıyıcı sistem tasarımı
Economical structural system design in multi-storey buildings
  1. Tez No: 85107
  2. Yazar: NURİ TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ZAFER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Çok katlı çelik yapıların; yükleme özellikleri, yapım kriterleri ve yapı konforu göz önünde bulundurularak ekonomik biçimde tasarlanması gerekmektedir. Bu amaçla taşıyıcı sistem tipinin, taşıyıcı sistem elemanlarının ve çerçeve birleşimlerinin maliyetlerinin mümkün olduğunca düşük tutulması sağlanmalıdır. Ekonomik bir tasarım için taşıyıcı sistemin uygun biçimde belirlenmesinin yanı sıra, yapıda kullanılan profillerin, bulon çeşitlerinin ve kaynaklama malzemelerinin istenilen zamanda ve miktarda bulunabilmesi, çerçeve birleşimlerinin, finansman ve işçilik maliyetinin düşük tutulması, inşaat ve işletme süresinin azaltılması gereklidir. Çok katlı çelik yapılarda kolon ve kirişler, tek profilden veya çok parçalı yapma profillerden oluşturulmaktadır. Kolon ve kirişlerin yangından korunması amacıyla, kesitin etrafı betonla kaplanmaktadır. Çelik yapılarda kompozit döşemeler kullanılmakta olup bu döşemeler, kirişlere sabitlenmiş hazır betonarme plaklarla veya çelik levhaların üzerine beton dökülmesiyle elde edilir. Birleşimlerin rijitliğine göre sınıflandırılması, rijit birleşimler, basit birleşimler ve yan rijit birleşimler olarak yapılmaktadır. Birleşim aracı olarak perçinler, kaynaklar ve, normal veya sürtünmeyle kuvvet aktaran bulonlar kullanılmaktadır. Yapılarda kullanılan taşıyıcı sistem çeşitleri aşağıda gösterilmiştir:. Kayma çerçevesi sistemi.. Kayma kafesi sistemi.. Kayma kafes ve çerçevesi etkileşimli sistemleri.. Yatay kafes sistemi.. Çerçeveli tüp sistemi.. Kafes tüp sistemi.. Bağlı veya modüler tüp sistemi.. Kompozit sistemler. Yapının ekonomik biçimde tasarımı; zemin durumuna, maruz kalacağı düşey ve yanal yüklemelerin şiddetine, yapının kat adedine, yapının yüksekliğinin taban alanına oranına, yapım kriterlerine, bölgesel yönetmeliklere, işgücü maliyetine, malzeme temini kriterlerine ve mekanik sistem kriterlerine bağlıdır. Taşıyıcı sistemin ekonomik biçimde belirlenmesi yapılan çalışmalar şunlardır. 1 ) Rijit çerçeve sistemi, diyagonal destekli rijit çerçeve sistemi ve diyagonal destekli basit çerçeve sistemlerinin karşılaştırılması. 2 ) Rijit çerçevelendirme yöntemlerinin karşılaştırılması. 3 ) Kat yüksekliği ve yatay deplasman linetlerinin yapı maliyetine etkisi. 4 ) Yapı elemanları sayısını azaltmanın yapı maliyetine etkisi. 5 ) Bulon sayısını azaltmanın yapı maliyetine etkisi. 6 ) Tasarım momentlerinin kat adedine bağlı değişiminin incelenmesi. 7 ) Çeşitli tipteki çerçevelerin ağırlık ve maliyetlerinin karşılaştırılması. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In current structural engineering practice, multi-storey buildings have to be designed economically through considering gravity and lateral forces, construction criteria and comfort of the buildings. For this purpose, costs of the different types of structural system, structural system units and frame connections are minimized. Structural system must be determined appropriately. Required amount of profiles that are used in constructions, types of bolts and welding equipment must be available on time, costs of framing constructions, financing and labor must be minimized, construction and administration term must be reduced in order to project the construction economically. The beams and columns in multi-storey buildings are usually composed of I or U profiles. Fire resistance for columns and beams can be surrounded cross-section by concrete. Composite floors and structures that are used in multi-storey steel buildings, are composite steel deck floors and composite reinforced concrete slab and beam connections. It's possible to classify connections into three groups according to their rigidity such as rigid, simple and semi rigid connections. Rivets, welds, normal high-strength or pre-stressed bolts are four types of fasteners to that are permitted for connections. The evaluation of structural systems can be described in these arrangements;. Shear frame system.. Shear truss system.. Shear truss-frame systems.. Shear truss-frame-outrigger and belt trusses systems.. Framed tube systems.. Truss tube system.. Bundled or modular tube system.. Composite systems. Design of the building depends on condition of the ground, effects of gravity and lateral forces, number of storeys, proportion of the height of the building to its construction area, construction criteria, costs of labor, availability of inputs, regional regulations and mechanical installation of plumbing, central heating and elevation. Economical system projects has summarized in the following chapter; 1 Comparison of rigid framed, diagonal rigid framed diagonal simple framed systems. 2 ) Comparison of rigid framework methods. 3 ) The effect of the height of the storey and sway deflection limits on finances. 4 ) The effect of reduction in number of construction units on costs. 5 ) The effect of reducing number of bolts on cost of construction. 6 ) Examination of change in moments, that are used in projecting activities, depending on number of storeys. 7 ) Weight and cost comparison of frames that have different types.