Bıldırcın yumurtalarına ozon uygulamasının yumurta kabuk mikrobiyal yükü, çıkış gücü ve civciv performansına etkisi
Effects of ozone on eggshell microbial load, hatchability, and chick performance in japanese quail (Coturnix coturnix Japonica) eggs
  1. Tez No: 418919
  2. Yazar: SEDAT KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı, kuluçkalık bıldırcın yumurtalarına ozon uygulamasının yumurta ağırlık kaybı, kuluçka randımanı, civciv performansı ve yumurta kabuğu mikrobiyal yükü üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada toplam 825 adet yumurta 5 muamele grubuna rastgele dağıtılmıştır. Kontrol grubu yumurtalarına sprey şeklinde benzalkonyum klorit içeren sıvı dezenfektan uygulanmıştır. İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci muamele gruplarına sırasıyla 1 (O1), 3 (O3), 5 (O5) ve 7 (O7) ppm dozunda 30 dakika ozon uygulanmıştır. Kuluçkanın 1., 7. ve 14. gününde Toplam Mezofilik Aerobik Bakteri sayısı O7 grubunda kontrol grubuna göre sırasıyla yaklaşık 1.68, 1.76 ve 1.59 log kob/yumurta daha düşük bulunmuştur (P0.05). Çıkış gücü K, O1, O3, O5 ve O7 gruplarda sırasıyla %94.07, %88.07, %91.95, %93.36 ve %90.18 olarak bulunmuştur (P>0.05). Civciv ağırlığı 10. gün K, O1, O3, O5, ve O7. gruplarda sırasıyla 45.62, 44.76, 46.57, 44.84 ve 45.06 g olarak bulunmuştur (P>0.05). Oransal büyüme K, O1, O3, O5, ve O7. gruplarda sırasıyla 427.77, 407.79, 429.53, 412.57 ve 411.97 olarak bulunmuştur (P>0.05). Yaşama gücü (%) K, O1, O3, O5 ve O7 grubunda sırasıyla %98.67, %100, %100, %100 ve %97.33 olarak bulunmuştur (P>0.05). Çalışmanın sonucunda, ozon uygulamasının kuluçka randımanı ve civciv performansı üzerine olumsuz bir etki yapmaksızın, kimyasal dezenfektanlara alternatif dezenfektan olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to establish the effects of ozone on egg weight loss, hatchability, chick performance and eggshell microbial load. A total of 825 fresh eggs was randomly divided into 5 groups. Eggs from the first group were sprayed with benzalkonium chloride (control), and the second, third, fourth, and fifth groups were applied with ozone at 4 doses: 1 (O1), 3 (O3), 5 (O5), and 7 (O7) ppm for 30 minutes. Total aerobic mesophilic bacteria counts in O7 group at day 1, 7, and 14 of incubation were significantly lower compared to the control group approximately 1.68, 1.76 and 1.59 log cfu / egg, respectively, (P 0.05). Hatchability of fertile eggs of K, O1, O3, O5 and O7 groups was found to be 94.07%, 88.07%, 91.95%, 93.36% and 90.18%, respectively, (P>0.05). Chick weight of K, O1, O3, O5 and O7 groups at the end of 10 day was found to be 45.62g, 44.76g, 46.57g, 44.84g and 45.06 g, respectively, (P>0.05). Relative growth of K, O1, O3, O5 and O7 groups at the end of 10 day was found to be 427.77, 407.79, 429.53, 412.57 and 411.97, respectively, (P>0.05). Viability of K, O1, O3, O5 and O7 groups at the end of 10 day was found to be 98.67%, 100%, 100%, 100% and 97.33% , respectively, (P>0.05). Results of the present study indicated that ozone could be an alternative hatching egg disinfectant versus as a chemical disinfectant, without adverse effects on the hatchability and performance of quail chicks.