Seismic behavior of three dimensional reinforced concrete structures under multiple earthquake excitations
Çoklu deprem uyarımları altında üç boyutlu betonarme yapıların sismik davranışı
  1. Tez No: 419023
  2. Yazar: ÇAĞATAY TOROS
  3. Danışmanlar: DR. REŞAT ATALAY OYGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Türkiye'de ve dünyanın birçok bölgesinde meydana gelen depremler göstermektedir ki ana depremin öncesinde veya sonrasında birçok öncü deprem veya artçı depremler meydana gelmektedir. Yürürlükteki geleneksel yönetmeliklere göre tek bir deprem senaryosu göz önüne alınarak tasarım yapılmaktadır. Geçmişte yaşanılan tecrübeler yapıların ana depremde hedeflenen performans seviyesini sağlasa bile artçı depremlerde gerekli dayanımı ve rijitliği gösteremediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar sonucunda deprem etkilerine maruz kalan yapıların malzeme özellikleri deprem öncesinde gösterdiği davranışı göstermemektedir. Bu çalışma kapsamında üçü düzenli üçü düzensiz altı adet binanın 11 Mart 2011 Tohoku deprem serileri altındaki değerlendirmesi yapılmıştır. Binaların modellenmesinde rijitlikteki azalımı ve mukavemetteki bozulmayı dikkate alan 2 farklı malzeme modeli kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar kendi içlerinde değerlendirilerek düşeyde ve yatayda düzensiz binaların düzenli binalara göre çoklu deprem uyarımları altındaki karşılaştırılması ve değerlendirmesi farklı malzeme modelleri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes that occurred in Turkey and in many other regions in the world showed that many foreshocks and aftershocks occur before and after an earthquake. According to conventional codes, one earthquake scenario is taken into consideration and related design is established. Experiences reveal that even if structures provide required performance level during main earthquake, they cannot provide required strength and rigidity during aftershocks. Moreover, as a result of carried studies, it's seen that materials of structures which were exposed to effects of an earthquake, don't show the same behavior as they did before the earthquake. Within the context of this study, six buildings, three of which is regular and the three other of which are irregular, are evaluated under 11 March 2011 Tohoku earthquake series. Two different material models, which take into account stiffness degradation and strength deterioration, were used during the structural modeling. In addition, structures modeled with the material models, which have non-degrading effect. Comparison and assessment of the results of regular and irregular structures, was carried out with different material models under multiple seismic excitations.