Sosyal sermayenin bilgi paylaşım yönelimi aracılığı ile organizasyonel performansa etkisi
The effects of social capital through the instrument of knowledge sharing orientation on organizational performance
- Tez No: 419063
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CAHİT ALİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bilgi yoğun bir ekonominin ortaya çıkmasıyla, uzmanlar, örgütlerde bilgi yaratma ve paylaşma konularıyla daha yakından ilgilenmeye başlamışlardır. Etkin bir şekilde bilgi yaratan ve paylaşan örgütler, küresel rekabet ortamında daha başarılı ve verimli olmaktadırlar. Buna karşın, örgütlerde bilgi yaratmakla ilgili her aşama, zaman alıcı ve karmaşık bir sürece sahiptir. Bu süreçte sosyal ağların ve bireyler arası ilişkilerin; bir başka ifadeyle sosyal sermayenin güçlü bir etkisi vardır. Bu etkiyi incelemek ve sosyal sermaye kavramını gerekli kuramlarıyla ortaya koymak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Günümüzde sosyal ağların ortaya çıkması ile bilgi paylaşma şekli ve bilginin niteliği gittikçe değişmektedir. Sosyal sermayeyi bireyin ya da sosyal birimin sahip olduğu ağ ilişkilerinden türeyen, sosyal ağ ilişkileri içinde var olan potansiyel kaynakların toplamı olarak tanımlanabilir. Sosyal ağlar, ekonomik aktiviteyi çabuklaştırdığından ve kolaylaştırdığından değerli kaynaklardır, girişimcilerin daha verimli olmalarına ve ayrıcalıklı iş fırsatlarına erişmelerine olanak tanırlar ve yeniliklerin artmasını sağlar. Bunun sonucunda organizasyonel performansta artar. Sosyal sermaye ise organizasyondaki iş memnuniyetini, gücü ve anlaşmayı arttırarak işlerin tamamlanmasını kolaylaştırıp ve şirketin hedeflerine ulaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca sosyal sermaye gruplar içinde ve gruplar arasında bireylerin birbirlerinin bilgi birikimlerinden yararlanmalarını sağlar. Her ne kadar araştırmalar, önemli ölçüde sosyal sermaye-performans arasındaki ilişkiyi, bilgi kazanımı gibi bağlantıları araştırarak anlamamızda bizi ileri seviyeye taşısa da, bilgi paylaşımının, sosyal sermaye-performans ilişkisi bağlantısındaki rolü hakkında çok az şey bilinmektedir. Ayrıca sosyal sermayeyi bireyler tarafından paylaşılan, geleceği olan ve üretken bir fon olarak tanımlamıştır. Bu fona yatırım yapıldığında veya böyle bir fon oluşturulduğunda işlem maliyetleri tüm katılımcılar için düşecek ve biriken bir refah sağlanacaktır. Bu çalışmanın temel amacı telekomünikasyon sektöründe sosyal sermayenin bilgi paylaşım yönelimi aracılığıyla şirket performansına etkisini inceleyen teorik modelin test edilmesidir. Anket tabanlı çalışmada kurulan model hipotezlerle test edilmiştir. Araştırmanın kapsamını Türkiye'deki telekomünikasyon sektöründe çalışan beyaz yakalı çalışanlar oluşturmaktadır. Bu kapsam dahilinde 281 çalışandan alınan verilerle yapılan analiz sonuçları; sosyal sermaye ve şirket performansının ilişkisinde bilgi paylaşımı yöneliminin aracılık rolü üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of a knowledge-intensive economy, experts have begun to deal more closely with knowledge creation and sharing issues in organizations. Organizations, which effectively create and share information, are more successful and efficient in the global competitive environment. However, in every step of creating information in the organization is a time-consuming and complex process. In this process, there is a strong influence with social networks and interpersonal relations, in other words with social capital. The objective of this study is observing the influence of the social capital concept with its theories. Nowadays, with social networks emerged, information sharing type and the quality of information are being changed day by day. Social capital is defined as the sum of the existing potential source of social network relationships, derived from social network relationships which is is owned by individuals or units. Entrepreneurs become more productive and allows them privileged access to business opportunities and lead to increased innovation. Increases likelihood of repeated interactions among agents as it can increase reputation of an enterprise, foster better diffusion of information that makes behavior more foreseeable and reduces uncertainty, influence professional success; Although these studies have significantly furthered our understanding of the social capital–performance relationship by exploring mediators such as knowledge acquisition, relatively little is known about the mediating role of information sharing in the social capital–performance relationship. Additionally, social capital is defined as shared by members, individuals, teams, organizations, has a future and is productive fund. When an investment made to or establish the fund, it can lead leveraging the cost of activities for all contributors and facilitate the welfare. The main focus of this study is testing the observation of theoretical model for mediation role of knowledge sharing and orientation between social capital and firm performance. A survey-based study had established and depending hypothesis was tested with the model. White-collar workers in the telecommunications sector in Turkey is the scope of the research. Analysis conducted with data from 281 employees within this context; information on the relationship between social capital and the company's performance shows that assume the role of sharing through orientation.