Sosyal sermayenin büyüme ve inovasyon performansına etkisi: Teknopark işletmeleri örneği
The effect of social capital on growth and innovation performance: The case of technopark businesses
  1. Tez No: 663808
  2. Yazar: SEMAHAT BURCU AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin amacı, bilim ve teknoloji parklarında bulunan işletmeler için sosyal sermayenin kaynaklarını ve faydalarını analiz etmektir. Teknoparklardaki işletmelerin temel amaçlarından biri Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini yürütmek olduğundan; bilgiye ulaşmak, bilgi paylaşımı ve yeni bilgiler üretme gibi faaliyetlerde ağlar, güven, ortak dil ve vizyon gibi unsurları içeren sosyal sermaye kavramı önem taşımaktadır. Sosyal sermaye bir şirketin amacına ulaşmak için, bireylerin tek tek gösterecekleri çabadan daha fazlasının ortaya çıkmasına imkân sağlar. Dünyada oluşan teknolojik gelişmeler, artan bilgi düzeyi, değişen çevresel koşullar, yeni bir yönetim anlayışının doğmasına sebep olmakta ve bu değişim sürecinin yönetimi ve başarısında diğer somut konulara yatırım yapıldığı gibi, sosyal sermaye gibi soyut alana da yatırım yapılması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada sosyal sermayenin boyutları olarak ağlar, güven, bilgi paylaşımı, paylaşılan dil ve vizyon ele alınarak büyüme performansı ve inovasyon arasındaki ilişki Yapısal Eşitlik Modeli yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, sosyal sermaye yazınından farklı olarak ilişkisel sosyal sermaye ile inovasyon arasındaki negatif yönlü ilişki dikkat çekmektedir. Buna karşılık bilişsel sosyal sermaye ile inovasyon arasında istatiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed at analyzing the sources and benefits of social capital for businesses located in science and technology parks. Since one of the primary purposes of enterprises in technoparks is to carry out R&D and innovation activities, the concept of social capital, including elements such as networks, trust, common language and vision, is important in activities such as accessing information, sharing information and generating new information. Social capital helps a company to achieve its purpose better than what individuals can achieve with their individual efforts. Global technological developments, increasing knowledge and changing environmental conditions have led to the emergence of a new management approach and investment in intangible areas such as social capital gains importance as well as other concrete issues in the management and success of this change. In this study, the relationship between growth performance and innovation was examined by using the Structural Equation Modeling method by considering networks, trust, information sharing, shared language and vision as dimensions of social capital. Notably, the findings revealed a negative relationship between relational social capital and innovation, differing from the previous research literature on social capital. However, a statistically significant and positive relationship was found between cognitive social capital and innovation.